Zverejnené: 06.04.2018

Bitcoin ako bublina na steroidoch.


Article image

Bitcoin

Dianie okolo virtuálnej kryptomeny bitcoin bolo dlhodobo prirovnávané k šialenstvu, ktoré si starší investori pamätajú z konca 90. rokov minulého storočia. Investorov vtedy nadchla predstava toho, ako dokáže internet zmeniť svet podnikania a ziskovosť firiem vyletí do stratosféry. Obdobie tejto eufórie vošlo do dejín ako internetová bublina.

Analýza americkej banky Morgan Stanley ukazuje, že bublina okolo bitcoinu je skutočne podobná tej internetovej. Až na to, že prvá z nich je ako druhá, no na stereoidoch. Posledný vývoj na trhu s bitcoinom totiž nápadne pripomína vývoj technologického indexu Nasdaq pri 15-násobnom zrýchlení. Akciovému indexu trvalo 519 dní, kým jeho hodnota stúpla o 278 percent na maximum v marci 2000. Bitcoin vystrelil na svoj (dosiaľ neprekonaný) historický rekord za 35 dní, počas ktorých vzrástol jeho kurz o 248 percent.

Od dosiahnutia svojho decembrového maxima zažil bitcoin tri vlny poklesov, pričom v každej z nich stratil 45 až 50 percent. Medvedí (klesajúci) trh s technologickými akciami mal podobných poklesov päť, v každom z nich utrpel v priemere 44-percentnú stratu.

Investovanie do bitcoinu je aj napriek týmto podobnostiam úplne odlišná adrenalínová liga ako akciové trhy. Od svojho vzniku v roku 2009 si digitálna mena prešla štyrmi „medvedími“ obdobiami, počas ktorých jej hodnota klesla od 28 do 92 percent. Investovanie do takejto „príležitosti“ môže tak poriadne zamávať nielen peňaženkami investorov, ale aj ich psychickým zdravím.

 

Prehľad a vývoj kurzov 10-tich kryptomien TU.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách