Bežný účet

Bežný účet umožňuje okamžitý prístup k finančným prostriedkom (hotovostný alebo bezhotovostný). Pri bežných účtoch má klient možnosť využívať platby a výbery platobnými kartami, zadávanie príkazov k úhrade, inkasá, SIPO (združené inkaso platieb obyvateľstva) a mnoho ďalších bankových služieb. Banky si za bežný účet účtujú mesačný poplatok za jeho vedenie podľa sadzobníka poplatkov (niektoré banky ponúkajú bežný účet aj bez poplatku, prípadne je možné získať zľavu z poplatku za vedenie účtu po splnení podmienok. Viac sa dozviete v Detaile pri každom účte.

V prípade nedostatku finančných prostriedkov, môžu klienti využiť povolené prečerpanie na účte, volá sa tiež povolený debet alebo kontokorent.

Banky ponúkajú klientom v rámci balíkov rôzne doplnkové služby bez dodatočných poplatkov, prípadne s cenovým zvýhodnením. Sú to napríklad debetné karty, výbery z akýchkoľvek bankomatov na Slovensku alebo niekedy aj v zahraničí, cestovné poistenie, asistenčné služby, apod.

Bežný účet má vo svojom zložení najčastejšie aj elektronické bankovníctvo ako napríklad internetbanking, mobilbanking, vďaka ktorému máte prístup k finančným prostriedkom a môže svoj účet používať 24 hodín denne.

Užitočné články o bankových účtoch

Odborníci Finančného kompasu v médiách