Hypotéka

Pokiaľ riešite bývanie a potrebujete financie, alebo si potrebujete požičať väčšiu sumu na akýkoľvek iný účel, najbežnejšou formou je hypotéka, americká hypotéka alebo hypotéka pre mladých.

Hypotéka je druh úveru, ktorý je zabezpečený záložným právom nehnuteľnosť však nemusí byť vo vašom vlastníctve. Založiť je možné napríklad rodičovský dom, alebo nehnuteľnosť vo vlastníctve inej osoby.

Hypotéka môže mať dobu splatnosti od 1 roka do 30 rokov, výnimočne v niektorých až do 40 rokov. Tu však pozor, lebo čím dlhšiu splatnosti majú hypotéky, tým je síce nižšia mesačná splátka, ale na úrokoch preplatíte viac. Výška hypotéky záleží od vašich možnosti splácať mesačnú splátku z vášho príjmu a od výšky nehnuteľnosti, ktorú banke založíte.

Hypotéka môže byť účelová, to znamená, že banke musíte vydokladovať použitie peňazí (kúpna zmluva, faktúry na výstavbu, rekonštrukciu nehnuteľnosti na bývanie, bločky na nákup materiálu, apod.). Pokiaľ však chcete peniaze bez preukazovania účelu, môžete siahnuť po bezúčelovom úvere, tzv. americká hypotéka.

Pokiaľ sa rozhodnete ísť touto cestou a siahnete po hypotéke, banka vám ponúkne na výber zvoliť si fixáciu úrokovej sadzby. Fixácia úrokovej sadzby je obdobie, počas ktorého vám banka nesmie meniť úrokovú sadzbu ani mesačnú splátku. Po uplynutí fixácie banka môže výšku úrokovej sadzby meniť, musí vás však upozorniť na zmenu minimálne 2 mesiace pred samotnou zmenou listom na vašu adresu. Banky ponúkajú fixáciu od 1 do 10 rokov, výnimočne aj na dlhšie obdobie.

Hypotéka a jej výška je bankou schvaľovaná na základe prehodnotenia vašej bonity ako aj prehodnotenia nehnuteľnosti, ktorá má slúžiť na zabezpečenie. Banky poskytujú hypotéky do výšky 70 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Niektoré banky poskytujú aj do výšky 90% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, v takomto prípade však niekedy skombinuje hypotéka so spotrebným úverom bez zabezpečenia. V praxi síce podpíšete jednu zmluvu a platíte jednu splátku, banka však túto splátku rozdelí medzi oba úvery. V takomto prípade však na spotrebnom úvere banka ponúka podstatne vyššiu úrokovú sadzbu.

Hodnotu nehnuteľnosti určujú znalci. Niektoré banky majú aj vlastných znalcov, alebo spolupracujú s vybranými znalcami, a preto je vhodné konzultovať s bankou o ich výbere vopred.

Užitočné články o hypotékach

Odborníci Finančného kompasu v médiách