Nebanková pôžička

Pokiaľ si potrebujete požičať, ale v banke ste nepochodili, môžete sa obrátiť na nebankové spoločnosti. Ich pravidlá nie sú také prísne ako tie bankové. V mnohých nebankových spoločnostiach je možné získať pôžičku ihneď a niekedy aj bez dokladovania príjmu, alebo aj vtedy, ak sa nachádzate v úverovom registri. Záleží na posúdení jednotlivej spoločnosti. Máte možnosť požičať si aj nízku sumu finančných prostriedkov na krátky čas. Žiadna seriózna spoločnosť od vás nebude žiadať platbu žiadneho poplatku pred tým, ako vám pôžičku poskytne.

Tak ako v banke, aj v nebankovej spoločnosti budú zisťovať vašu bonitu. Čím je vaša bonita vyššia, tým nižší úrok môžete získať. Ak vám nebanková spoločnosť je ochotná požičať, mali by ste si preveriť, aká je výška ročnej percentuálnej miery nákladov. Nebankové spoločnosti, ktoré si neoverujú bonitu klienta, počítajú s vyšším rizikom nesplácania úveru a to si, samozrejme, premietajú do výšky úrokov, čím klient na pôžičke oveľa viac prepláca.

Pri výbere odporúčame kontaktovať overené nebankové spoločnosti, ktoré máme aj v našom porovnávaní. Odporúčame zistiť si podmienky poskytnutia pôžičky, napríklad aké majú sankčné poplatky, ako postupuje spoločnosť v prípade nesplácania pôžičky. Pozrite si referencie danej spoločnosti, ale aj ich webovú stránku.

Na čo si dať pozor pri nebankovej pôžičke?
Nebankové spoločnosti sú na Slovensku pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Napriek tomu sa na trhu stále nachádzajú spoločnosti, ktoré porušujú pravidlá.
Ak je niektorá spoločnosť ochotná vám požičať aj bez dokladovania príjmu, mali by ste sa mať na pozore. Neseriózne nebankové spoločnosti majú často uvedené kontaktné údaje ako P. O. BOX, ťažko čitateľné zmluvy, ručenie nehnuteľnosťou aj za malý úver, neprimerane vysoký úrok a RPMN, ručenie za úver zmenkou, vysoké sankcie za nesplácanie úveru.
V bankách aj serióznych nebankových spoločnostiach sú sankcie limitované zákonom a odvíjajú sa od aktuálnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky.
Najdôležitejším kritériom, ktoré treba zohľadniť pri výbere konkrétneho finančného produktu, je jeho konečná cena. Všímať si treba najmä celkové náklady spojené s úverom. Riadiť by ste sa mali ročnou percentuálnou mierou nákladov (RPMN), ktorá vám ukáže celkové náklady spojené so splácaním pôžičky. Jej výška by nemala byť viac ako 25 % (z čoho?).

Čo vyžaduje nebanková spoločnosť pri pôžičke?
Kto môže pôžičku získať?
- Pôžičku môže získať fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov,
- je spôsobilá vykonávať právne úkony,
- je občanom SR s trvalým pobytom v SR,
- má príjem zo závislej činnosti, podnikania alebo iný príjem, ktorý vie dokladovať.

Aké doklady môže nebanková spoločnosť vyžadovať?
Občiansky preukaz, číslo vášho bankového účtu, prípadne potvrdenie o trvalom pobyte a druhý doklad totožnosti (vodičský preukaz, cestovný pas, rodný list, zbrojný pas), telefónne číslo.

Akceptovateľné doklady k príjmu:
- potvrdenie od zamestnávateľa alebo originál daňového priznania
- výmer dôchodku
- výplatné pásky s pracovnou zmluvou
- výpisy z účtov, kde vám je zasielaný príjem
 

Preukázať príjem sa dá rôznymi spôsobmi, záleží na tom, v akej nebankovej spoločnosti budete žiadať o pôžičku.

Užitočné články o pôžičkách

Finančný Kompas v médiách