Zverejnené: 15.03.2017

Chcete investovať do akcií a ropy? Americká Wall Street oslavuje, no zdržanliosť je na mieste.


Article image

Akciové trhy

Americká Wall Street oslavuje, vezie sa v rastovom trende

Ak by nezaujatý pozorovateľ sledoval v posledných dňoch spravodajstvo z akciových trhov, mohol by poľahky nadobudnúť presvedčenie, že najdôležitejším indikátorom akciového vesmíru je index Dow Jones. Jeho hodnota v závere januára po prvýkrát uzatvárala obchodovanie na Wall Street nad úrovňou 20 000 bodov a správa o tom sa stala hlavnou témou finančných médií po celom svete.

Index Dow Jones Industrial Average, ako znie oficiálny názov, je už viac ako 120 rokov jedným z najsledovanejších barometrov nálady na americkej burze. Paradoxom je, že pre investičných profesionálov je jeho význam marginálny. Samotný index mapuje cenový vývoj 30 vybraných firiem, jeho výpovedná hodnota je teda podstatne menšia, ako napríklad v prípade indexu S&P 500, v ktorom má zastúpenia viac ako 500 najväčších amerických korporácií. O to väčšiu pozornosť mu venujú „amatérski“ obchodníci na burze, čo je aj dôvod, prečo mu médiá dávajú taký priestor.

Zdolanie 20-tisícovej méty je možno dôležitý psychologický moment, z pohľadu diania na trhoch je to však číslo ako akékoľvek iné. Indexu Dow Jones sa ho podarilo dosiahnuť vďaka všeobecnému optimizmu, ktorý svetové burzové parkety ovládol po prekvapivom zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta. Investori očakávajú, že jeho hospodárska politika bude pre korporátny sektor priaznivá, a tak akcie firiem nakupujú ešte skôr, ako sa reálne prejavia výsledky ich hospodárenia. Na finančných trhoch je to úplne prirodzený jav.

K šíreniu dobrej nálady prispieva aj aktuálna výsledková sezóna, ktorá je každý štvrťrok súčasťou folklóru Wall Streetu. Relatívne veľké percento firiem ukazuje, že sú v dobrej kondícii a dokážu generovať vyššie zisky. Nie je to len americké špecifikum, priaznivému obdobiu rastu na trhoch sa tešia aj majitelia akcií v ďalších kútoch sveta.

Rastový tandem európskych a amerických búrz sa však môže tento rok skončiť. Na rozdiel od USA bude starý kontinent dejiskom viacerých dôležitých politických udalostí. Parlamentné voľby čakajú dve z troch najväčších ekonomík – Nemecko a Francúzsko, pre budúcnosť Európskej únie budú určujúce aj voľby v Holandsku. Majitelia európskych akcií by sa preto mali pripraviť na prudšie výkyvy. Ktorým smerom, to je zatiaľ veľká neznáma.

 

Komoditné trhy

Špekulanti sa vrhli na ropu. Očakávajú, že bude drahšia

Leto je síce ešte ďaleko, no na svetových trhoch s ropou môže byť už čoskoro poriadne horúco. Najväčší špekulanti na komoditných trhoch sa pripravujú na to, že cena čierneho zlata by mala po krátkom období stagnácie pokračovať v smere, v ktorom sa pohybuje posledný rok – nahor. Podľa záznamov, ktoré pravidelne zverejňujú komoditné burzy a trhoví regulátori, dosiahol v polovici februára rozdiel medzi „stávkami“ fondov na pokles a na rast ropy rekordné maximum – viac ako 900 miliónov barelov ropy. Takéto vysoké číslo vyjadruje silné presvedčenie hráčov na komoditnom trhu o tom, že ceny ropy pôjdu v budúcnosti ešte vyššie, ako sú dnes.

Podľa technických analytikov, ktorí podrobne skúmajú cenové výkyvy na trhoch, sa očakávania manažérov fondov môžu skutočne naplniť. Počas tretieho februárového týždňa sa cena čierneho zlata obchodovala v nezvyčajne nízkom rozpätí. Rozdiel medzi najvyššou a najnižšou cenou bol najnižší za posledných 13 rokov. Fakt, že cena ropy sa obchoduje v takom tesnom pásme, podľa technických analytikov signalizuje, že účastníci trhu s ropou využívajú každý menší pokles na ďalšie nákupy, čím prispievajú k cenovej stabilizácii. Trhy spravidla vykazujú takéto správanie počas rastového trendu, čo je podľa expertov aj prípad aktuálneho trhu s ropou.

Pravdepodobnosť toho, že v blízkej budúcnosti budeme na čerpacích staniciach tankovať drahší benzín, zvyšujú aj oficiálne štatistiky výskumnej spoločnosti IHS Markit. Podľa nich bol rok 2016 najslabší z hľadiska novoobjavených nálezísk ropy a zemného plynu za posledných 60 rokov. Celkovo bolo v minulom roku avizovaných len 174 nálezov, kým v minulosti to bývalo okolo 400 až 500 ročne.

Výrazný pokles je reakciou ropných a plynárenských firiem, ktoré pre klesajúce ceny ropy obmedzili prieskumné aktivity. Kým v prvej polovici roka 2014 sa cena ropy štandardne držala nad úrovňou 100 USD za barel, na konci roku 2015 sa obchodovala za menej ako 40 USD za barel. Podľa analytickej firmy Wood Mackenzie klesli výdavky ropného a plynárenského priemyslu zo 100 mld. USD v roku 2014 na približne 40 mld. USD v minulom roku.

 

Porovnanie podielových fondov, dostupných na slovenskom trhu nájdete TU.

Michal Nalevanko, autor je riaditeľom analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách