Zverejnené: 23.01.2023

DAX PERFORMANCE-INDEX


Akciový index obsahujúci 40 najväčších nemeckých spoločností obchodovaných na nemeckej burze vo Frankfurte je najznámejším nemeckým indexom. DAX predstavuje približne 80% celkovej trhovej hodnoty (kapitalizácie) obchodovanej na Frankfurtskej burze. Index je často využívaný ako ukazovateľ nemeckého akciového trhu.

Počiatok Deutscher Aktien Indexu je datovaný na rok 1988 a aktuálne sa môže pýšiť trhovou hodnotou (kapitalizáciou) 1 trilión eur.
Rozdelenie sektorov je široko rozdelené (diverzifikované) na mnoho sektorov, z ktorých prvenstvo patrí sektoru chemikálií (15,57 %), nasledovaný takmer s rovnakou váhou sektorom priemyslu (14,59 %), zdravotníckym sektorom (12,04 %) alebo dôležitým automobilovým (10,56 %) a poistným sektorom (10,21 %).

Päť najzastúpenejších spoločností v indexe spolu tvorí väčšiu tretinu celého zloženia. Najväčšou spoločnosťou čo sa týka váh je spoločnosť LINDE (10,2 %), ktorá patrí k chemickým spoločnostiam a podporuje tak prvenstvo sektoru chemikálií. Nasledujú ju softvérová spoločnosť SAP (8,3 %) a spoločnosť so zameraním na poistenie ALLIANZ (6,9 %).
Indexy ako také nie sú priamo obchodovateľné, avšak je množstvo ETF ktoré kopírujú zloženie indexov, vďaka ktorým je možné do nich investovať. Najznámejšie z nich je bez pochýb DAX UCITS ETF 1C s veľkosťou fondu 3,7 miliárd eur.

Za posledných päť rokov k januáru 2023 si index pripísal celkové zhodnotenie vo výške takmer 12 % a teda vidíme, že na dlhodobom horizonte sa investorom investícia vypláca.

Burzový symbol (ticker) tohto aktíva je DAX alebo GER40. Hodnota je zobrazená v EUR (euro).
 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách