Zverejnené: 07.11.2017

Druhý pilier: dobrovoľné sporenie prechádza zmenou


Article image

Potichu, bez akýchkoľvek upozornení, štát ruší daňové zvýhodnenie príspevkov do druhého piliera. Ten však ostáva atraktívny aj bez podpory. Budúce dôchodky budú nízke a ľudia by mali využívať aj ďalšie možnosti pripraviť sa na dôstojnú starobu.

Možnosť sporiť si v druhom pilieri aj nad rámec povinných odvodov a s daňovým zvýhodnením dostali Slováci relatívne nedávno – od roku 2013. Po štyroch rokoch im štát preferenčný daňový režim berie. Zmenu však nepocíti veľa ľudí. Podľa dostupných informácií si do dôchodkových správcovských spoločností (DSS) posielalo svoje dobrovoľné príspevky menej ako jedno percento sporiteľov.

Produkt bez reklamy

Vysvetlení, prečo si tak málo ľudí vybralo dôchodkové fondy v druhom pilieri ako nástroj zhodnocovania úspor na dôchodok, je viacero. „Leví podiel na tom má informačné vákuum. O výhodách dobrovoľného sporenia sa zo spravodajských médií nedozviete prakticky nič. Nie je to atraktívna téma ani pre DSS, pre ktoré je objem dobrovoľných
vo fondoch tvorených štandardnými príspevkami sporiteľov. Investícia do propagácie produktu, ktorý vygeneruje zanedbateľný výnos z poplatkov, by pre nich bola nerentabilná,“ vysvetľuje riaditeľ portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.

Ani ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré je zodpovedné za dôchodkovú legislatívu, o daňovej motivácii sporiť v druhom pilieri veľa nehovorilo. „Väčšina zo sporiteľov, ktorí zvýhodnený produkt využívali, sa k nemu dostala zrejme len vďaka svojim finančným poradcom,“ dodáva M. Ovčarik.

Vďaka nastaveniu druhého piliera sú dôchodkové fondy v DSS jednou z najlacnejších možností investovania na finančných trhoch. Poplatky v nich sú výrazne nižšie ako u väčšiny podielových fondov, výrazne lacnejšie sú aj v porovnaní s fondmi v treťom pilieri. „Navyše, len v druhom pilieri možno nájsť indexové fondy, ktoré v podstate pasívne kopírujú vývoj na svetových akciových trhoch. V zahraničí je táto forma investovania čoraz populárnejšia, na Slovensku sú indexové fondy prakticky len v druhom pilieri,“ zdôrazňuje šéf finančného portálu. Od svojho vzniku v roku 2012 dosiahol tento typ dôchodkových fondov zhodnotenie od 60 do 80 %, čo zodpovedá priemerným ročným výnosom na dvojcifernej úrovni.

Atraktívne aj bez podpory

Kombinácia relatívne vysokých výnosov a extrémne nízkych poplatkov robí z fondov druhého piliera ideálny prostriedok na dlhodobé investovanie, vrátane sporenia na dôchodok. Bez ohľadu na to, či je s ním spojené daňové zvýhodnenie alebo nie. „Investovanie do podielových fondov podobný daňový režim nemá a napriek tomu do nich mnohí investujú preto, aby boli finančne lepšie pripravení na odchod do penzie,“ hovorí M. Ovčarik.

Dobrovoľné príspevky do druhého piliera nie sú prvým finančným produktom, s ktorým štát spojil výhodnejší daňový režim a neskôr ho zrušil. V minulosti si rovnakou cestou prešli aj vybrané produkty životného poistenia. Takáto skúsenosť signalizuje, že pri dlhodobých plánoch by aktuálny daňový režim nemal zohrávať dominantnú úlohu.

Medzi dobrovoľným sporením v druhom pilieri a investovaním do podielových fondov však aj po 1. januári budúceho roka ostane veľký rozdiel. Kým majiteľ podielových listov môže svoje investície premeniť na peniaze kedykoľvek a veľmi rýchlo, pre sporiteľov v druhom pilieri to neplatí.

Zákon im podobnú možnosť nedáva, k svojim peniazom sa dostanú až na dôchodku. Podľa riaditeľa finančného portálu to však nemožno jednoznačne považovať za nevýhodu. „Veľmi ľahko sa môže stať, že roky budem investovať v podielovom fonde na svoju starobu, no príde neočakávaná životná situácia, kvôli ktorej budem musieť svoje investície predať a použiť ich na iný účel. Výsledok bude ten, že na dôchodok nebudem mať nasporené nič, alebo len veľmi málo. V druhom pilieri takéto riziko nehrozí. Peniaze na osobnom dôchodkovom účte v DSS nemožno vybrať tak jednoducho ako z podielového fondu. Vďaka tomu je možné túto možnosť odporučiť každému, kto to so zabezpečením dôchodku myslí vážne,“ pripomína M. Ovčarik.

Popri dobrovoľných príspevkoch do druhého piliera majú Slováci možnosť využívať aj ďalšie finančné produkty. Pri niektorých možno využiť daňové zvýhodnenie (tzv. dlhodobé investičné sporenie), pri iných aj príspevky zamestnávateľa (tretí pilier). Dôvod, prečo by tak mali vo vlastnom záujme robiť, im popri finančných expertoch dal minulý rok aj minister práce: „Osobne som presvedčený, že o 20 rokov bude nevyhnutné, aby si každý jeden človek hľadal popri štátnej penzii aj dobrovoľné pripoistenie. Napríklad životnú poistku alebo niečopodobné.“

 

Porovnanie výkonnosti fondov 2.piliera nájdete TU.

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách