Zverejnené: 08.03.2021

Havarijné poistenie a letné pneumatiky v zime


Article image
Zima sa nám pomaly ale isto začína prejavovať. Začalo mrznúť a objavil sa prvý sneh. Ak jazdíte pravidelne a nemáte ešte prezuté letné pneumatiky, mali by ste tak čo najskôr urobiť. Nehoda na letných pneumatikách alebo s nedostatočným dezénom vám môže poriadne skomplikovať život a znížiť náhradu škody z havarijného poistenia.

Ak sa jednoznačne preukáže, že letné pneumatiky sú príčinou vzniku nehody, poisťovne môžu primerane krátiť poistné plnenie alebo poistnú udalosť zamietnuť.

Kedy je čas na zimné pneumatiky

Povinnosť zimných pneumatík na Slovensku určuje Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý hovorí, že povinnosť používania zimných pneumatík je na osobných autách od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, a to na všetkých nápravách.
 
Táto povinnosť platí aj mimo tohto obdobia, pokiaľ je na ceste už spomínaná súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Podľa odborníkov by sa mali pneumatiky prezúvať už vtedy, keď denná priemerná teplota neprekročí  7°C, a to tri dni po sebe. 
 

Zimné pneumatiky v zahraničí

Ak v zimnom období navštevujete zahraničné krajiny, poriadne si preštudujte ich predpisy ohľadom zimných pneumatík.
 
V Česku je vodič povinný mať prezuté pneumatiky od 1. novembra do 31. marca pri jazde na cestných komunikáciách, ktoré sú označené dopravnou značkou zimná výbava
 
V Rakúsku sú zimné pneumatiky povinné od 1. novembra do 15. apríla v prípade, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu alebo ľadu.

V Poľsku nie je stanovená  povinnosť  prezúvať zimné pneumatiky, je to len odporúčanie, ktoré berte na vedomie vzhľadom na vlastnú bezpečnosť a poveternostné podmienky.
 
V Maďarsku zimné pneumatiky povinné nie sú.  Ale súčasťou povinnej zimnej výbavy sú snehové reťazeBez nich vás nemusia vôbec pustiť do krajiny.

V Nemecku povinnosť zimných pneumatík nie je obmedzená časovo, ale poveternostnými podmienkami. Problémy s preplácaní poistnej udalosti budete mať v prípade, že s letnými pneumatikami spôsobíte dopravnú nehodu.
 
Na Ukrajine nie je stanovená povinnosť prezúvať zimné pneumatiky.


Z roka na rok poisťovne menia poistné sumy aj podmienky. Preto je vhodné si havarijnú poistku pravidelne každoročne overovať, či nemôžete získať výhodnejšiu. To je možné prostredníctvom kalkulačky havarijného poistenia na našej stránke Finančný kompas, ktorá vám vypočíta aktuálnu cenu.
 
Porovnanie Havarijného poistenia TU.

Autor článku: Iveta Hudáková
 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách