Zverejnené: 16.03.2017

Internet banking


Internet banking je služba, ktorá umožňuje  komunikáciu klienta s bankou prostredníctvom internetu 24 hodín denne 7 dní v týždni.  Služba poskytuje klientom pohodlnú, bezpečnú a prehľadnú správu svojich financií a produktov.  Klienti nemusia tak často navštevovať pobočky bánk.

Na zriadenie internetbankingu stačí prístup k internetu, návšteva banky z dôvodu pridelenia identifikačného kódu, PIN-u,  prípadne GRID karty (je to bezpečnostný predmet na podpísanie platobných príkazov) a samozrejme mať založený účet v banke.

Pomocou internetbankingu môžete vykonávať

  • Zadávanie prevodných príkazov
  • Zadávanie inkás
  • Zadávanie trvalých príkazov
  • Zobrazenie zostatku na účte
  • Zobrazenie pohybov a histórie na účte

 

Aby ste mohli bezpečne využívať služby internetbankingu, je potrebné zadávať svoje identifikačné údaje na stránkach banky a dávať si pozor, aby ste svoje prístupové práva nezadali na falošnej stránke, ktorá môže zneužiť vaše údaje.

Banka identifikuje klienta napríklad heslom a prihlasovacím heslom, PINom, SMS-kou, kde ku platbe banka vytvorí číselný kód na váš mobil, ktorý zadáte manuálne a transakcia sa uskutoční.

Banky ponúkajú aj čítačky kariet – Elektronický token, ktorý nie je pripojený na počítač ani internet a tak vygenerovaný kód nie je možné napadnúť. Čítačka je viazaná na kartu, ktorá nenesie žiadne identifikačné údaje, a preto sa nedá zneužiť.    

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách