Zverejnené: 07.02.2018

Kryptomenám začnem veriť, až keď sa nimi bude platiť


Article image

Sú kryptomeny moderný spôsob, ako sa zabezpečiť na dôchodok? Masívna popularizácia, titulky v médiách, atraktívne zhodnotenie v desiatkach či stovkách percent, informácie o miliónových nárastoch klientskych účtov na obchodných platformách, nízka finančná gramotnosť – to sú niektoré dôvody, prečo sa mnohým ľuďom vypnú kontrolné mechanizmy a prebudí sa strach, aby niečo nezmeškali.

Idea prvej kryptomeny bola vznešená – vytvoriť alternatívne platidlo, ktoré bude uchovávať hodnotu nie zákonom, nie prísľubom centrálnej banky, ale zložitou matematikou, ktorá sa nedá obísť. Dnes kryptomeny spadajú skôr do kategórie komodita. Ľudia o nich nerozmýšľajú ako o platidle, ale o investícii. Je to však komodita, ktorá nemá žiadnu reálnu hodnotu. Teda ide skôr o špekuláciu a stávku na to, že zajtra niekto odo mňa kúpi kryptomenu za viac peňazí, ako som dnes kúpil ja. Ako táto situácia dopadne, nevie predpovedať s určitosťou nikto. Názory sa rôznia, no takmer všetci sa zhodujú, že riziko straty je obrovské.

Určite to nie vhodný spôsob na zabezpečenie sa na dôchodok. Je zaujímavé, že mnohí ľudia sa zaujímajú o kryptomeny, no väčšinu úspor držia v bankách a neuvedomujú si, že im majetok pomaly požiera inflácia. 8 z 10 investorov v II. dôchodkom pilieri prichádza o tisícky eur pre neefektívne zvolenú investičnú stratégiu. Len cca 8,4 % finančných aktív Slovákov je alokovaných v podielových fondoch. Pritom pravidelné a dlhodobé investovanie do akciových podielových fondov je pre bežného investora najlepšia možnosť, ako si zachovať životný štandard na dôchodku. Spoločnosť PARTNERS GROUP SK je suverénnym lídrom v oblasti investovania. Teší nás, že našim klientom rastie majetok. Len na dividendách sme za minulý rok vyplatili klientom viac ako 2,5 milióna eur. Čo je však ešte dôležitejšie, naši klienti sú pripravení aj na možné korekcie na trhoch. Chápu princípy, a preto je pravdepodobné, že sa nedajú strhnúť davom a využijú príležitosti, ktoré z toho vyplynú.

Skôr ako portál Finančný kompas spustil špecializovanú sekciu o kryptomenách, rozhodol sa jeho výkonný riaditeľ vyskúšať obchody s najznámejšou z nich na vlastnej koži. O tom, čo pri nich zistil, a o svojom pohľade na virtuálne meny hovorí MAROŠ OVČARIK.

Začnime zostra: Vlastníte nejaké bitcoiny?

Áno, mám. Vedel som, že profesionálne sa budem venovať kryptomenám, tak som si vytvoril virtuálnu peňaženku a nakúpil bitcoiny za pár eur. Chcel som predovšetkým získať vlastnú skúsenosť s tým, ako celý systém funguje.

To bolo kedy?

Ak si dobre pamätám, bolo to začiatkom decembra minulého roku.

Takže ste nakupovali v čase, keď kurz bitcoinu bol rekordne drahý?

Krátko po tom, ako som nakúpil bitcoiny, stúpla ich hodnota o 100 %, no teraz je to späť na pôvodnej hodnote. (smiech)

Bitcoiny ste kupovali, aby ste získali vlastnú skúsenosť. Čo vás naučila?

V prvom rade ma prekvapila otázka anonymity. Všade čítate o tom, že bitcoin je anonymným priestorom, v ktorom nie je možné vystopovať identitu. Burza, na ktorej som sa zaregistroval, aby som vôbec mohol bitcoiny kúpiť, odo mňa hneď na začiatku pýtala kópiu občianskeho preukazu a množstvo ďalších osobných údajov. Dokonca som chvíľu váhal, či proces registrácie vôbec dokončím. Chápem, že burza tieto informácie potrebovala a pri samotných transakciách s bitcoinmi ich nik iný nevidí. Myslím si však, že veľa ľudí to takto nerozlišuje, myslia si, že ide o priestor s absolútnou anonymitou.

Bitcoiny ste kúpili v decembri. Kedy ich budete predávať?

Časť som už predal, pretože som si chcel vyskúšať aj to, ako prebieha opačná transakcia. To sa však stále bavíme o zanedbateľných sumách. Nie som si istý, či ostávajúce bitcoiny budem vôbec niekedy predávať. Možno ich v budúcnosti vymením za inú kryptomenu, aby som si mohol vyskúšať transakcie s nimi.

Na portáli Finančný kompas nedávno pribudla sekcia venovaná kryptomenám. Je to marketingový ťah, alebo odpoveď na reálny informačný dopyt?

V prvom rade dopyt po informáciách. Zo strany verejnosti, ale aj od spolupracovníkov PARTNERS GROUP SK, ktorí mali záujem o informácie aj na prednáškach. Predtým sme mali dobrú skúsenosť so segmentom firemných dlhopisov, kde sme v samostatnej sekcii ponúkli všetky relevantné informácie o možnostiach investovania do týchto finančných nástrojov. Ponúknuť návštevníkom

Finančného kompasu dôležité informácie aj o kryptomenách na jednom mieste bol preto logický krok. Finančný kompas obsahuje množstvo informácií o bankových produktoch, podielových fondoch, poistkách. Nemáte pocit, že keď ste pridali sekciu zameranú na kryptomeny, dávate im legitimitu štandardných finančných produktov?

Sekcia kryptomien informačne pokrýva 10 najväčších virtuálnych mien, no vo všetkých expertných radách, ktoré sú súčasťou každej sekcie, akcentujeme riziká, ktoré sú s investovaním do nich spojené. Netvárime sa, že kryptomenyneexistujú. Sú tu, ľudia sa na ne pýtajú a my na ich otázky odpovedáme. Triezvo, s chladnou hlavou, bez emócií. Tie totiž do značnej miery ovplyvňujú to, čo sa na tomto novom trhu deje.

Máte prehľad o tom, čo najviac zaujíma návštevníkov Finančného kompasu? Ako je na tom sekcia kryptomien?

Vidíme presne, na ktoré stránky portálu ľudia chodia, kde strávia najviac času. Veľmi ma prekvapilo, že po dvoch týždňoch od spustenia tejto sekcie je jej návštevnosť dvaapolnásobne vyššia ako iné časti Finančného kompasu, ktoré budujeme dlhodobo a majú slušnú návštevnosť. Online priestor je pritom známy tým, že budovanie návštevnosti si vyžaduje dlhodobé úsilie, nepríde zo dňa na deň. Prekvapilo ma aj to, aké nízke percento ľudí príde na sekciu kryptomien a hneď odtiaľ odchádza. Väčšina návštevníkov v nej ostáva dlhšie, čo je zrejme dôsledkom toho, že do tejto sekcie neprišli náhodou, reálne sa zaujímajú.

Je silný dopyt po týchto informáciách sprievodným znakom hystérie, alebo sme svedkami zrodu novej triedy aktív?

Som presvedčený o tom, že sme svedkami dočasnej hystérie. O kryptomeny sa vďaka médiám začínajú zaujímať aj ľudia, ktorí o financiách či investovaní nevedia vôbec nič. Veľkým lákadlom sú výnosy v stovkách až tisíckach percent, ktoré médiá s obľubou prezentujú. A či budú kryptomeny v budúcnosti novou triedou aktív? Obávam sa, že toto je otázka, na ktorú dnes nik nevie spoľahlivo odpovedať. Môj názor je, že kryptomeny, aspoň tie najznámejšie, sú vysoko prestrelené a ich reálna hodnota je výrazne nižšia. Je podľa mňa otázkou času, kedy príde k cenovej korekcii. Ja im začnem veriť, až keď sa nimi začne platiť a nebudú slúžiť primárne ako nástroj na špekulatívne obchody.

 

Prehľad a vývoj kurzov 10-tich kryptomien TU.

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách