Zverejnené: 06.02.2018

Mali by ste investovať do bitcoinov?


Article image

Bitcoin pomotal v posledných mesiacoch hlavu mnohým ľuďom. Väčšina z nich nerozumie ani financiám, ani technológii na pozadí kryptomien. Takmer každého však zaujíma odpoveď na jednoduchú otázku: Mám investovať do bitcoinu?

Atraktívnosť tejto otázky pochopili aj mainstreamové médiá. Pri hľadaní odpovede dali priestor komukoľvek, kto sa cítil fundovaný – finančným expertom aj technologickým geekom. No kým prví z nich vo väčšine prípadov hovoria o bitcoine ako o novodobej bubline odsúdenej na spľasnutie, prevažujúcim názorom medzi druhými je očakávanie ďalšieho rastu. Väčšine ľudí tak po prečítaní ich názorov ostane v hlave ešte väčší zmätok.

Pravda je, že nik nevie, ako sa bude cena bitcoinu (alebo iných kryptomien) vyvíjať. Akákoľvek predpoveď je len hádaním toho, čo prinesie budúcnosť. Chybná je už totiž základná otázka. Väčšina ľudí by totiž urobila lepšie, ak by si položila inú, fundamentálne dôležitejšiu otázku: Ako zapadá bitcoin do môjho finančného plánu?

Dôležitosť cieľov

Mnohí investori ani len netušia, čo vlastne chcú – nepoznajú vlastné finančné ciele. Dopúšťajú sa tak elementárnej chyby. Ak nevedia, kam sa chcú dostať, ťažko sa potom môžu rozhodnúť o tom, ako sa k vytýčenému cieľu priblížia. Zarobiť čo najviac či získať viac ako akciový index nie sú žiadnymi finančnými cieľmi, len zbožnými želaniami o tom, nad čím investori nemajú žiadnu kontrolu.

Existencia finančného cieľa je hraničnou čiarou medzi investovaním a špekuláciou. Zabezpečiť si dostatočný príjem v dôchodku, vytvoriť zdroje na financovanie kvalitného vzdelania pre deti, kúpa domu, to všetko sú jasné finančné ciele. Obetúvame časť dnešného príjmu, aby sme ho investovali a v budúcnosti mohli cieľ dosiahnuť.

S jasne pomenovaným finančným cieľom prichádza druhá fáza: výber cesty, ktorá k nemu povedie. Nikdy nie je len jedna. Na dôchodok sa dá napríklad pripraviť mnohými spôsobmi – investovaním do akcií, nehnuteľností, dlhopisových fondov. Žiadna univerzálna stratégia neexistuje, jej výber závisí od množstva faktorov: predpokladaného investičného horizontu, averzie k riziku, predpokladaného výnosu.

Takýto proces nie je žiadnym prevratným objavom, v skutočnosti je to celkovo nudná záležitosť. Dodržiavanie optimálnej investičnej stratégie je však s istotou spoľahlivejším spôsobom dosiahnutia stanovených finančných cieľov ako stávka na to, či budeme mať šťastie v gamblingu, alebo o vložené peniaze prídeme.

Nie je to o bitcoine

Pokiaľ čítate pozorne, určite ste si všimli, že s výnimkou úvodu sav súvislosti s procesom investovania bitcoin nespomína vôbec. Nie je to náhoda. Profesionálne zostavené finančné plány bývajú imúnne voči krátkodobým excesom trhov, skutočných aj virtuálnych.

Keď koncom 90. rokov minulého storočia začali ceny akcií prudko rásť, našlo sa mnoho takých, ktorí na technologickej bubline zarobili. Drvivá väčšina z nich však o svoje bohatstvo prišla, keď eufória z trhov zmizla a na jej miesto prišla panika. To, že ceny akcií vystrelili nahor, neznamenalo, že akcie sa stali nástrojom rýchleho zbohatnutia. To isté možno povedať aj o hypotekárnej bubline, ktorá v USA pred desaťročím praskla a vyvolala globálnu finančnú krízu. Aj v tomto prípade sa našli ľudia, ktorí boli presvedčení, že natrafili na finančné perpetuum mobile, a stavili na to všetko.

Ak sa chcete pripraviť na dôchodok alebo vytvoriť solídne úspory svojim deťom, nepotrebujete výnosy z ríše snov. Pri investovaní zarábate nielen vďaka peniazom, ktoré vložíte, ale i času, ktorý svojej investícii doprajete. (Jeden z príkladov nájdete v rubrike Investičný kompas.) Ani tento text vám nedá odpoveď na otázku, či by ste do bitcoinu mali investovať alebo nie. Kým si však položíte túto otázku, zamyslite sa nad inou.
 

Prehľad a vývoj kurzov 10-tich kryptomien TU.
 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách