Zverejnené: 23.01.2023

HANG SENG INDEX


Akciový index na burze v HONGKONGU. Zahŕňa 77 najväčších spoločností tohto akciového trhu a zároveň je hlavným ukazovateľom celkovej výkonnosti hongkonského trhu.
Počiatok indexu je datovaný na rok 1969, s trhovou hodnotou (kapitalizáciou) v hodnote 31 biliónov dolárov.
Index je rozdelený na štyri pod indexy, ktoré sú špecificky zamerané na jednotlivé sektory a sú taktiež obchodované avšak ich skladba je tvorená z hlavného indexu Hang Seng.

Sektorovo je index rozložený (diverzifikovaný) na viacero sektorov avšak najväčšiu zložku tvorí finančný sektor (34,48 %) spolu so sektorom informačných technológií (29,73 %) tvoria dve tretiny celkového sektorového rozloženia. Vývoj hodnoty indexu je teda vysoko závislý na týchto dvoch majoritných zložkách. Paradoxne najväčší počet spoločností (14) sa nachádza až v sektore s treťou najväčšou váhou (9,7 %), ktorý reprezentuje spotrebiteľské “uváženie“ – zariadenia, ktoré nie sú nevyhnutné k prežitiu a sú postradateľné pokiaľ príjem nie je dostatočný.

Nachádzajú sa tu spoločnosti ako LENOVO alebo XIAOMI. Najzastúpenejšia spoločnosť sa nachádza v sektore informačných technológií TENCENT (8,6%) . Druhé miesto patrí finančnej spoločnosti AIA (8,38 %), ktorá sa nachádza v tesnom závese za prvotnou spoločnosťou. Nasledujú ich spoločnosti HSBC (7,73 %), BABA (7,65 %) a MEITUAN (6,61 %). Prvých päť zložiek tak tvorí takmer 39 % celkovej skladby tohto indexu.
Indexy ako také nie sú priamo obchodovateľné, avšak je množstvo ETF ktoré kopírujú zloženie indexov, vďaka ktorým je možné do nich investovať. Najznámejšie z nich je bez iShares Core Hang Seng Index ETF s veľkosťou fondu 1 miliardu Hongkonských dolárov čo predstavuje hodnotu približne 120 miliónov eur.

Za posledných päť rokov k januáru 2023  si index pripísal negatívne celkové zhodnotenie vo výške takmer -34 %.

Burzový symbol (ticker) tohto aktíva je HSI. Hodnota je zobrazená v HKD (hongkonský dolár)


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách