Zverejnené: 23.01.2023

Nikkei 225


Akciový index Japan's Nikkei 225 pozostáva z 225 akciových spoločností obchodujúcich sa na Tokijskej burze v Japonsku. Index je často využívaný ako ukazovateľ japonského akciového trhu.
Počiatok indexu je datovaný na rok 1950, kde celá výkonnosť indexu reprezentuje japonskú ekonomiku po druhej svetovej vojne.
Index je zložený na základe trhovej hodnoty (kapitalizácie) z 86 veľkých spoločností, 122 stredných spoločností a 17 malých spoločností. Celková trhová kapitalizácia indexu je 465 392 126 miliónov jenov, čo predstavuje približne 3,3 triliónov eur.

Zloženie indexu je z mnoho sektorov, z ktorý je technologický (47,89 %) najviac zastúpený. Nasleduje ho s polovičnou váhou sektor spotrebiteľský tovar (23,96 %) a sektor materiálov (13,04 %), v ktorom spoločnosti produkujú materiály používané inými spoločnosťami na výrobu produktov napr. ťažba minerálov použitá v priemyselných oblastiach ako výroba železa alebo farmárstvo.

Desať spoločností s najväčšími váhami v indexe spolu tvorí až viac ako jednu tretinu celého zloženia. Najväčšou zložkou je spoločnosť zo sektoru spotrebiteľského tovaru FAST RETAILING (10,57 %). Druhou najvýznamnejšou je spoločnosť TOKYO ELECTRON (5,1 %) a veľmi významnú účasť má aj SOFTBANK GROUP (4,44 %) alebo KDDI (3,14 %), kde všetky tri vyššie spomínané spoločnosti sú z technologického sektora.
Indexy ako také nie sú priamo obchodovateľné, avšak je množstvo ETF ktoré kopírujú zloženie indexov, vďaka ktorým je možné do nich investovať. Najznámejšie z nich je bez pochýb Xtrackers Nikkei 225 UCITS ETF 1D s veľkosťou fondu 1,2 miliárd eur.

Za posledných päť rokov k januáru 2023 si index pripísal celkové zhodnotenie vo výške takmer 12 % a teda vidíme, že na dlhodobom horizonte sa investorom investícia vypláca.

Burzový symbol (ticker) tohto aktíva je NKY. Hodnota je zobrazená v JPY (japonský jen).


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách