Zverejnené: 04.09.2019

5 tipov, ako efektívne získať najlacnejšie PZP


Article image

Povinné zmluvné poistenie si klienti vyberajú najčastejšie podľa ceny. Poisťovne totiž určujú výšku poistného na základe špecifickej kombinácie viacerých kritérií. Ušetriť na poistnom sa dá aj prostredníctvom zliav a bonusov PZP, ktoré poisťovne ponúkajú. Viete, ako na to?

Poisťovne majú väčší záujem o držiteľov motorových vozidiel v strednom veku s dlhoročnými skúsenosťami v riadení motorového vozidla s bezškodovým priebehom. Mali by tiež pochádzať z malých miest a vlastniť motorové vozidlo s malým objemom valcov a nízkym výkonom.

Ako jednoducho získate najlacnejšie PZP?

Porovnajte si ceny PZP všetkých poisťovní

Každá poisťovňa má interne nastavenú inú stratégiu. Jedna poisťovňa má nastavený cenník podľa objemu motora, druhá podľa výkonu, tretia podľa pohlavia a veku vodiča, prípadne iných parametrov. Nenechajte sa zlákať reklamou alebo odporúčaním od známeho. Porovnajte si PZP na našej stránke a zistite, ktorá poisťovňa vám ponúkne najlepšie riešenie. 

Zistite, na aké zľavy máte nárok

Mnoho klientov si môže pri dojednávaní PZP uplatniť nejaké zľavy. Ak ste invalidný alebo starobný dôchodca, máte malé deti alebo uzavreté iné poistenie, pýtajte sa na všetky zľavy, ktoré poisťovňa ponúka. Je veľká pravdepodobnosť, že na nejakú budete mať nárok. 

Vyberte si ročné poistné – zaplatíte menej

Pri niektorých poisťovniach cenu poistného ovplyvňuje aj frekvencia platenia poistného. Platí, že čím je frekvencia nižšia, tým lacnejšie PZP dostanete. Najlacnejšie v tomto prípade vychádzajú platby za ročné poistenie auta. Vtedy môžete ušetriť až 10 % z ceny poistného.

Bezškodový priebeh – jazda bez nehody

Každá poisťovňa ponúka zvýhodnenie pre zodpovedných vodičov. Pri zľavách za bezškodový priebeh sa väčšinou zohľadňuje obdobie posledných 3 rokov. V prípade niektorých poisťovní platí úmera – čím je doba bez zavinenia nehody dlhšia, tým je poistenie lacnejšie. Ak  sa rozhodnete zmeniť poisťovňu, nezabudnite si od predošlej vypýtať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Potvrdenie vám môže znížiť výšku poistného pri PZP.

Vek držiteľa motorového vozidla, výkon motora a objem valcov 

Poisťovne vyhodnocujú riziko taktiež na základe veku. Najvýhodnejšie ceny PZP majú staršie osoby. Najrizikovejšími vodičmi sú osoby do 28 rokov. Menej rizikoví vodiči majú od 29 do 55 rokov a najmenej rizikoví sú tí nad 56 rokov. Veľkú úlohu taktiež zohráva bydlisko. 

Poisťovne zaujíma tiež výkon vozidla a objem valcov. Čím je výkon motora a objem valcov vyšší, tým je vyššia aj cena PZP. Pri silnom aute teda nemôžete rátať s veľkou úsporou. Naopak, čím máte slabšie vozidlo, tým bude vaša úspora na PZP vyššia.

Poraďte sa s odborníkom

Ak si neviete vybrať vhodné PZP, poraďte sa s odborníkom. Naši finanční poradcovia si s vami ochotne dohodnú osobné stretnutie, na ktorom spoločne nájdete ideálne riešenie. Tiež vás informujú o všetkých plusoch a mínusoch jednotlivých poistných produktov. PZP si môžete porovnať aj cez internet.

Porovnanie poistenia TU.

Autor článku: Iveta HudákováUžitočné články

Finančný Kompas v médiách