Zverejnené: 15.03.2017

Akciové trhy aj Bitcoin. Experti veštili katastrofu, ktorá neprišla


Article image

Akciové trhy

„Akciový trh začal rok najhoršie vo svojej histórii,“ avizoval článok na finančnom portáli MarketWatch. Rok 2016 mal za sebou len prvé dva týždne, no aj tie stačili na to, aby investorov vystrašili.
Štatistický vzaté, čísla neklamali. Prepad hlavných akciových indexov v USA bol počas prvých januárových dní taký razantný ako nikdy predtým. Ešte v ten istý deň finančné periodiká priniesli prognózu hlavného akciového stratéga Société Générale, podľa ktorého to mal byť začiatok najväčšieho burzového krachu, aký súčasná generácia zažila. Spomínate si svetovú finančnú krízu z rokov 2007 – 2009? Tá mala byť s týmto kolapsom len neškodná epizódka.

Francúzska banka nebola vo svojom pesimizme sama. Prakticky rovnakým jazykom a s rovnakým odkazom oslovovali investorov aj ďalšie známe mená, vrátane Roberta Kyiosakiho, autora finančných bestsellerov. S odstupom jedného roka už máme luxus hodnotiť, či sa tieto predpovede naplnili. Stručné zhodnotenie: ani zďaleka. Stačí sa pozrieť na vývoj indexových fondov, ktoré sú na Slovensku prístupné len sporiteľom v druhom pilieri: pre všetky z nich bol rok 2016 úspešnejší ako predchádzajúci. Štyrom z piatich sa dokonca podarilo zarobiť viac ako 13 %, čo je číslo ani zďaleka nepripomínajúce finančnú apokalypsu. Zisky počítali investori aj na druhom brehu Atlantiku, kde referenčný akciový index S&P 500 vzrástol v roku 2016 o 9,5 % a index Russell 2000, ktorý mapuje vývoj cien akcií menších firiem, stúpol dokonca o 19,5 %.

Na začiatku nového kalendárneho roka sa zdá, že akciový trh má ambíciu rásť ešte vyššie. Odolnosť voči poklesu demonštroval v roku 2016 niekoľkokrát. Prvým vážnym testom bolo rozhodnutie britských voličov opustiť Európsku úniu, o pár mesiacov neskôr prišla ďalšia šoková terapia v podobe víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Je pravda, že obe udalosti výrazne rozkolísali trhy, no tie sa zakaždým po pár dňoch spamätali, nové fakty absorbovali a pokračovali v ceste nahor.

******************

Digitálna mena

Bitcoin opäť zažiaril. Na chvíľu, potom prudko padol

Keď digitálna mena bitcoin po prvýkrát prekonala tisícdolárovú hranicu v závere roka 2013, správa o historickom míľniku v dejinách kryptomien bola vo všetkých médiách. Spôsob, akým hodnota bitcoinov narástla, pripomínal klasickú bublinu na finančných trhoch. Aj v tom, čo prišlo neskôr.
Téma bitcoinov sa stiahla v mainstreamových médiách do úzadia a opäť začala pripomínať skôr hračku technologických nadšencov. Rok 2016 však tento status zmenil.

V závere minulého roka kurz bitcoinu opäť atakoval tisícdolárovú hranicu a – podobne ako v roku 2013 – ju aj prekonal. Dokonca zamieril ešte vyššie ako pred troma rokmi, na virtuálnom trhu zmenili bitcoiny majiteľa pri kurze 1 130 USD za jeden bitcoin. Aj vďaka tomuto nárastu sa digitálna mena stala „menou roka 2016“, keď počas 12 mesiacov dokázala posilniť približne o 120 %.

Dôvody tohto vývoja je podľa expertov potrebné hľadať najmä v Číne, kde obyvatelia začali intenzívnejšie hľadať možnosti ochrany svojich úspor pred oslabujúcim sa juanom. Vymieňať domácu menu za „tvrdé“ valuty nemohli (len v obmedzenej miere), toto právo si v Číne uzurpoval štát. Alternatívou sa preto stala neregulovaná digitálna mena. Na jej zakúpenie stačí v podstate len počítač s internetovým pripojením. Kúpiť ju môže ktokoľvek, predať tiež – a navyše kdekoľvek. Tvrdú reguláciu bolo možné obísť triviálnym obchodníckym trikom. Silný dopyt vyhnal len v decembri minulého roka kurz bitcoinu nahor o 28 %.
Tá istá Čína, s ktorej pomocou sa kurz kryptomeny dostal na historické rekordy, však prispela k tomu, aby po prudkom náraste prišiel rovnako výrazný prepad. V polovici januára, v čase vzniku tohto textu, sa jeho kurz na internetových burzách pohyboval pod 900-dolárovou hranicou. Začiatok nového roka tak majiteľom bitcoinov priniesol dvojciferný prepad hodnoty. Signál, že svet si ešte bude musieť dlho počkať, kým bitcoin bude možné považovať za skutočnú menu.

Pozrite si aj prehľad všetkých podielových fondov dostupných na slovensko trhu.

Autor: Michal Nalevanko

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách