Zverejnené: 06.03.2020

Ako vybrať vhodný fond?


Article image

Pri výbere konkrétneho fondu by ste mali mať jasno v základných otázkach. Prvou je investičný horizont.

Chcete nechať peniaze vo fonde “pracovať” dlhodobo (viac ako 5 - 7 rokov)?

Alebo sú to úspory, ktoré budete potrebovať do dvoch rokov napríklad na kúpu nehnuteľnosti? Už odpoveď na túto otázku môže vylúčiť niektoré typy fondov, ktorým by ste sa mali vyhýbať.

Ak chcete zhodnotiť peniaze, ktoré určite budete potrebovať na budúci rok, bolo by riskantné investovať ich do akciových fondov, v ktorých hodnota investícií v krátkodobom horizonte kolíše a je možné, že o rok by hodnota vašich úspor bola nižšia ako dnes. Naopak, ak chcete investovať peniaze na dôchodok, ktorý je vzdialený desiatky rokov, o akciových fondoch by ste mali určite uvažovať.

Dôležitým faktorom pri rozhodovaní by mala byť aj vaša tolerancia voči riziku. Hodnota investícií kolíše takmer v každom fonde, otázka je, aké veľké výkyvy ste ochotní akceptovať. Pri akciových fondoch nie sú v turbulentných časoch výnimočné ani poklesy o 20 a viac percent. Bezpečnejšie fondy, akými sú napríklad dlhopisové fondy či fondy peňažného trhu, takého výkyvy prakticky nepoznajú.

Nie je jednoduché vyznať sa v stovkách rôznych fondov. Ak nie ste sami finančnými expertami, odporúčame poradiť sa pri výbere so skúseným odborníkom. Ten vás určite upozorní aj na to, aby ste si pri výbere dali pozor aj na to, v akej mene vybraný fond investuje a vyhli sa tak ďalšiemu riziku.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách