Zverejnené: 23.10.2020

ETF: Skratka, ktorá nevedie len k akciám


Article image

Skratka ETF sa v posledných rokoch stala synonymom pre lacné indexové fondy. Verejne obchodovateľné fondy ale už nie sú určené len tým, kto chce efektívne investovať do akcií.

Prvý indexový fond na svete, ktorý bol určený pre verejnosť, vznikol v polovici 70. rokov minulého storočia. Jeho snahou bolo kopírovať zloženie indexu S&P 500, ktorého výnosy boli už vtedy ťažko dosiahnuteľnou métou pre profesionálnych správcov investičných fondov. Verejne obchodovateľné fondy (ETF) odvtedy prešli dlhou cestou a prostredníctvom nich už možno investovať aj v ostatných segmentoch finančného trhu.

Dlhopisy

Akcie patria medzi aktíva, do ktorých sú investované až tri štvrtiny peňazí vo všetkých ETF fondoch na svete. S podstatne menším podielom - len pätinovým - za akciami nasledujú dlhopisy. Najväčším dlhopisovým ETF na svete je americký iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF (AGG), ktorý investuje primárne do dlhopisov subjektov s ratingom v investičnom pásme. V jeho portfóliu možno nájsť americké štátne dlhopisy, dlhopisy vydané municipalitami alebo vládnymi agentúrami.

Komodity

Prostredníctvom komoditných ETF možno investovať priamo do zlata, striebra, platiny, ropy, zemného plynu a ďalších agrokomodít. Investori majú na výber ETF fondy, ktoré sa špecializujú na jednu komoditu alebo investujú do viacerých komodít súčasne.

Kto do takýchto fondov investoval v tomto roku, nemá dôvod na optimizmus. Najväčší diverzifikovaný komoditný fond Invesco Optimum Yield Diversified Commodity (PDBC) je od začiatku tohto roka nižšie o takmer 16 %. Rovnako zle je na tom aj v dlhšom časovom horizonte - jeho priemerný ročný výnos za posledných päť rokov tiež dosahuje dvojciferné percento. Záporné, samozrejme.

Nehnuteľnosti

Pre Slovákov sa investovanie do nehnuteľností stalo synonymom bezpečnej a výnosnej investície. To však neplatí vždy a všade. Najväčší americký ETF fond, ktorý investuje do nehnuteľností - Vanguard Real Estate Index Fund (VNQ) - stratil len v tomto roku viac ako 10 %.

O poznanie lepší je jeho výnos v dlhšom časovom období. Za posledné tri roky zarobil 8,32 %, za päť rokov 28,1 %. Napriek pozitívnym číslam sú dosiahnuté výnosy ďaleko za výnosmi, ktoré zinkasovali investori v ETF fondoch orientovaných na akciové indexy.

Umelá inteligencia

Klasické rozdielenie ETF fondov podľa typu aktív, do ktorých investujú, nie je jediné, ktoré sa medzi investormi ujalo. V snahe zaujať nových investorov správcovia ETF fondov vytvárajú špeciálne fondy, ktoré sa profilujú v špecifickej oblasti.

Umelá inteligencia patrí medzi najväčšie investičné hity posledných rokov. Fond ARK Industrial Innovation ETF (ARKQ) nepatrí medzi najväčšie (výška jeho aktív dosahuje približne 640 mil. USD), s výnosom 97,7 % za posledných 12 mesiacov sa však radí medzi najziskovejšie. Stratégiou fondu je pritom investovať do firiem, ktorých produkty sú previazané s umelou inteligenciou. V jeho portfóliu sú spoločnosti zamerané na výrobu autonómnych automobilov, robotiku, automatizáciu alebo 3D tlač.

Bitcoin

Vzhľadom na kreativitu finančného priemyslu nie je prekvapením, že sa správcovia ETF fondov zamerali aj na bitcoin, najznámejšiu virtuálnu menu. Až na to, že dodnes žiadny takýto fond neexistuje.

Americká Komisia pre cenné papiere dostala najmenej deväť žiadostí o vytvorenie bitcoinového ETF fondu. Regulátor finančného trhu v USA všetky odmietol kvôli obavám z toho, že trh s najpopulárnejšou kryptomenou nie je transparentný a existuje na ňom vysoké riziko manipulácie.

Prehľad investovania nájdete aj na našej stránke Finančný kompas.

Zdroj: PARTNERS INVESTMENTS, o.c.p., a.s.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách