Zverejnené: 19.04.2017

Investujete? Brexit zdvihol cenu zlata.


Article image

Rozhodnutie Veľkej Británie opustiť Európsku úniu zaskočilo finančné trhy a dopyt po tzv. bezpečných aktívach stúpol prakticky zo dňa na deň. Cena zlata sa nakrátko vyšplhala cez úroveň 1 350 dolárov za troyskú uncu, čo v porovnaní s cenou krátko pred oznámením výsledkov referenda (1 260 USD) predstavuje nárast o viac ako 7 %. To na krátky čas prihralo argumenty zástancom investovania do žltého kovu, ktorí ho prezentujú ako bezpečnú alternatívu do neistých časov. Sú však tieto tvrdenia pravdivé?

Historické štatistiky potvrdzujú tvrdenia o tom, že zlato v dlhodobom horizonte funguje ako uchovávateľ hodnoty. Množstvo zlata, ktoré pár rokov pred narodením Krista zodpovedalo ročnému žoldu rímskeho centúria, malo by dnes hodnotu okolo 46 500 USD. To je však primálo na to, aby súčasní investori považovali zlato za uchovávateľa hodnoty.

Hlavným dôvodom je časový horizont.

Je síce pravdou, že v horizonte viac ako dvoch tisícročí si zlato uchováva svoju hodnotu, no takéto obdobie nie je relevantným investičným horizontom pre bežných smrteľníkov. Ak by sme sa pozreli na cenový vývoj zlata v kratších úsekoch, ukázalo by sa, že jeho cenovka sa mení v takých rozsahoch, že považovať zlato za uchovávateľ hodnoty by bolo naivné. Krivka, ktorú cena žltého kovu opisuje, ani zďaleka nepripomína vývoj inflácie.

Ani časy chaosu nesvedčia zlatu úplne neobmedzene. Keď finančná kríza vstupovala v októbri 2008 do finálneho dejstva, americké akcie sa v priebehu jediného mesiaca zosypali o 16,8 %, korporátne dlhopisy stratili 4,5 %. Zlato dokázalo padnúť ešte hlbšie – stratilo 18,5 %. V septembri 2011 klesli americké akciové indexy o 7 %, korporátne dlhopisy zarobili 1 % a zlato stratilo 11,4 %.

Summa summarum: Zlato môže uchovať hodnotu vašich peňazí v skutočne dlhodobom horizonte. Ak je však váš investičný horizont kratší, urobíte lepšie, ak sa nestanete obeťou finančného marketingu. Zlato dokáže svojim majiteľom pripraviť krušnejšie chvíle ako majiteľom akciového portfólia.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách