Zverejnené: 12.12.2017

Kam investovať? Aká je najúspešnejšia stratégia?


Article image

Pravidelné investovanie je triviálny spôsob, ktorý je vhodný pre dlhodobé investovanie. Keď s ním začnete, je pravdepodobné, že zarobíte viac než kdekoľvek inde. Prečo je tomu tak?

Pravidelné investovanie patrí k základným konceptom, ktorý svojim klientom odporúčajú finanční sprostredkovatelia. Nevyžaduje prakticky žiadne znalosti fungovania akciových trhov, nekladie žiadne nároky na finančné vzdelanie. Ako je však potom možné, že takáto stratégia môže byť úspešná?


Dôvod prvý: Zrozumiteľnosť

Princíp pravidelného investovania je možné vysvetliť za pár minút. So všetkými výhodami aj rizikami. Schopnosť rozumieť svojej investičnej stratégii je pre investorov kľúčová predovšetkým v časoch, keď sa trhom nedarí a prudko klesajú nadol. To bývajú momenty, keď mnohých zachvacuje panika a robia rozhodnutia, ktoré neskôr ľutujú.
Pri pravidelnom investovaní nik nepredpokladá, že finančné trhy pôjdu len nahor. Skôr naopak – tí, ktorí pochopia zmysel stratégie, obdobia poklesov spravidla vítajú. Už len preto, že na trhoch budú nakupovať v čase veľkých „výpredajov“. Zachovanie chladnej hlavy je pozitívnou externalitou pravidelného investovania.


Dôvod druhý: Nuda

Pravidelné investovanie kladie na investora jedinú požiadavku: pravidelnosť pri investovaní. To, čo stratégia od neho vyžaduje tento mesiac, bude od neho vyžadovať aj budúci mesiac, aj budúci rok, aj o desať rokov neskôr. Pravidelné investovanie je pravdepodobne najnudnejšia stratégia na svete. Nudný prístup je však veľkým pozitívom: investorov robí imúnnym voči rôznym „módnym trendom“ vo svete financií, ktoré prichádzajú stále s novými a jedinečnými spôsobmi, ako na trhoch zarobiť. Koncom 90. rokov minulého storočia boli takýmto hitom technologické akcie, až kým trh s nimi neskolaboval. O pár rokov neskôr sa hitom stali nehnuteľnosti. Je isté, že budúcnosť prinesie ďalšie nové trendy, ktoré budú investorom sľubovať nevídané zisky. Až kým sa história nezopakuje.


Dôvod tretí: Autopilot

Úspech pravidelného investovania nestojí a nepadá na schopnosti investora odhadnúť, akým smerom sa budú v budúcom roku vyvíjať finančné trhy, alebo odhadnúť, ktoré akcie pôjdu nahor viac ako ostatné. Je to disciplína, ktorá zamestnáva profesionálnych finančných analytikov a aj úspešnosť ich odhadov býva taká žalostná, že je  vhodnejšie nespoliehať sa na ne. Autopilot, ktorý pri pravidelnom investovaní preberá riadenie, je hluchý voči všetkým predpovediam budúcnosti. Chráni investorov aj pred nimi samými. Najväčších chýb sa totiž investori dopúšťajú vtedy, keď sa snažia odhadnúť najvhodnejší moment na investovanie alebo na odchod z trhov.

 

Dôvod štvrtý: Žiadne zlé načasovanie

Pri pravidelnom investovaní neexistuje riziko zlého načasovania. Aspoň nie v tom zmysle, v akom ho poznajú tí, ktorí chcú investovať svoje peniaze jednorazovo. Nie je trh príliš vysoko na to, aby som investoval teraz? Čo ak sa onedlho trend zmení a trh začne klesať? Podobné otázky sú pri pravidelnom investovaní irelevantné. Ceny akcií môžu byť o rok nižšie ako dnes, môžu dokonca prudko klesnúť o dvojciferné percento. Pre pravidelného investora to však nie je dôležitá informácia. Moment, keď sa trhy začnú výrazne prepadať, je, paradoxne, najlepším možným scenárom pre dlhodobé pravidelné investovanie. Navyše, pravidelné navyšovanie investovanej sumy má pozitívny vplyv na volatilitu investície (v porovnaní s jednorazovou investíciou).


Dôvod piaty: Kapitálová nenáročnosť

Začať s pravidelným investovaním nekladie vysoké nároky na výšku účtu nádejného investora. Budovať aktíva tak môžu aj ľudia s relatívne nízkym príjmom, výška pravidelných príspevkov sa začína (aj zásluhou konkurencie na trhu) už pri úrovni pár desiatok eur. To je dôležitá správa najmä pre mladých ľudí, ktorí majú pred sebou najdlhší investičný horizont. Čas je na finančných trhoch silným spojencom investorov, pretože znižuje pravdepodobnosť straty. Investičný horizont, ktorého dĺžku možno počítať v desiatkach rokov, je takmer garantom dosiahnutia atraktívneho zhodnotenia.

 

Prehľad dostupných produktov pre pravidelné investovanie nájdtete TU.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách