Zverejnené: 13.12.2017

Najvýhodnejší úrok? 15% za mesiac? Radšej nie


Article image

Máme pre vás exkluzívnu investičnú príležitosť. Každý mesiac môžete na nej zarobiť až 15 %. O obchodovaní na finančných trhoch nemusíte nič vedieť, investície sú riadené počítačovými algoritmami.

Ak jediným dôvodom, pre ktorý tento text čítate, je záujem dozvedieť sa viac o takejto lukratívnej investičnej možnosti, ušetríme vám námahu. Žiadny tajný recept neexistuje. To, že si niekto myslí opak, je dôvodom, prečo podobne znejúce ponuky opakovane testujú schopnosť Slovákov vypnúť rozum a nechať sa riadiť chamtivosťou.

Investovanie na finančných trhoch je vždy spojené s rizikom. Platí to o investovaní do akcií, fondov nehnuteľností, ale aj dlhopisov. Získať výnos a neriskovať pritom nič je ilúzia. Mať na pamäti tento fakt je užitočné najmä vtedy, keď sa na telefóne objaví neznáme číslo a hlas na druhej strane s natrénovanou profesionalitou bude tvrdiť niečo iné. Napríklad úvodné vety tohto textu (čo sa skutočne stalo).

Nízke úroky, nízka gramotnosť

Atraktívne znejúcim ponukám v súčasnosti praje situácia, v akej sa finančné trhy nachádzajú. Vo väčšine ekonomicky vyspelých krajín stále panuje éra ultranízkych úrokových sadzieb, ktoré síce prajú dlžníkom, no znechucujú tých, ktorí si peniaze odkladajú na budúcu spotrebu. Za týchto okolností je ochota ľudí zarobiť vyšší výnos väčšia ako kedykoľvek v minulosti. Sú si toho vedomí aj podvodníci, ktorým praje nízka úroveň finančnej gramotnosti.

Pokiaľ by ste sa však napriek všetkým argumentom niekedy pristihli pri myšlienke využiť podobnú ponuku, skúste malé cvičenie. Predstavte si, že začnete investovať 10-tisíc eur. O mesiac neskôr by hodnota vašej investície mala byť o 15 % vyššia, teda na úrovni 11 500 eur. O ďalší by to už bolo 13 225 eur. Ako dlho by trvalo, než by ste sa stali eurovým milionárom?

Pri uvedenom tempe by ste na účte mali viac ako milión eur za menej ako tri roky. Už na konci 33. mesiaca by totiž 15 % mesačný výnos znamenal sumu 1,007 mil. eur. Po piatich rokoch (!) by hodnota takto zhodnocovaného účtu dosiahla bezmála 44 mil. eur. Znie to šialene? Malo by, pretože to skutočne šialené je.

Alebo sa na takúto príležitosť pozrite inou optikou – očami toho, kto by (čisto hypoteticky) prišiel na opisovanú investičnú príležitosť. Čo by ste určite neurobili? Napríklad to, že by ste takúto možnosť nevyužili sami, ale dali možnosť zarobiť niekomu inému. Pravdepodobne by ste predali všetko, čo má akúkoľvek hodnotu, a za cenu dočasného uskromnenia sa len čakali na svoj prvý milión. Pri počiatočnom vklade 10 000 eur by ste čakali necelé tri roky, pri dvojnásobnom len 28 mesiacov a pri vklade 50 000 eur dokonca menej ako dva roky. Dostatočne šokujúce čísla na to, aby bolo jasné to, že podobne znejúce ponuky sú v skutočnosti podvod.

Príznaky podvodov

Neobvykle vysoké sľubované výnosy sú spravidla najviditeľnejším signálom podvodu. Svet veľkých financií je mimoriadne konkurenčná aréna, v ktorej súperia najlepšie platené mozgy sveta s ešte lepšie platenými. Pri súčasných rozsiahlych výpočtových kapacitách a všetkých možných dátach je vylúčené, aby sa na trhu objavila príležitosť, ktorú všetci prehliadajú a pár vyvolených na nej rozprávkovo zarába. Ak by sa aj niečo takéto stalo, náskok bude existovať len krátko.

Indikátorom lži môže byť aj ďalší marketingový trik – vyvolanie pocitu urgencie. Ponúkané investičné príležitosti nebudú k dispozícii dlho, konať treba preto čo najskôr, ideálne hneď. Bez zisťovania ďalších podrobností či štúdia zmluvných podmienok. Investičné príležitosti však nikdy netrvajú pár minút, hodín alebo dní. A každý, bez ohľadu na svoj vek či finančnú situáciu, urobí lepšie, keď podobné ponuky obíde z veľkej diaľky.

 

Prehľad podielových fondov dostupných na trhu nájdtete TU.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách