Zverejnené: 11.07.2018

Slováci už definitívne nemôžu investovať do akciových ETF v USA


Article image

Americké akciové trhy sú pre Slovákov relatívne vzdialené, no ak chceli v predchádzajúcich rokoch investovať svoje úspory do najznámejších akciových indexov na svete, nebol to veľký problém. Situácia sa však zmenila. Do indexových fondov (tzv. ETF), s ktorými sa bežne obchoduje v USA, už Slováci investovať nemôžu.

Dôvodom je dokument s krkolomným názvom: Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o dokumentoch s kľúčovými informáciami pre štrukturalizované retailové produkty a investičné produkty založené na poistení (PRIIP). Nová právna norma zavádza štandardizovaný dokument, ktorý obsahuje kľúčové informácie týkajúce sa všetkých dotknutých finančných produktov. Nová informačná povinnosť má pomôcť individuálnym investorom pochopiť najdôležitejšie vlastnosti jednotlivých produktov, ich riziká a náklady spojené s investovaním. Keďže informácie v rovnakej štruktúre musia po novom sprevádzať všetky produkty, dokument by teoreticky mal pomôcť zvýšiť porovnateľnosť viacerých produktov.

Nariadenie PRIIP je účinné už od začiatku tohto roka, no ešte v máji mohli Slováci cez niektorých obchodníkov s cennými papiermi a brokermi bez problémov investovať napr. do ETF kopírujúcich index S&P 500 či Nasdaq 100, zameraný najmä na firmy z technologického sektora. Toto tvrdenie už neplatí. Kto chcel dlhodobo a pravidelne investovať na najvyspelejšom kapitálovom trhu na svete, bude musieť hľadať okľuku – napr. cez indexové fondy európskych finančných inštitúcií.

Ich nevýhodou je, že zďaleka nie sú také likvidné ako niekoľkonásobne väčšie ETF amerických poskytovateľov. V porovnaní s nimi sú aj niekoľkonásobne drahšie. Nemožno vylúčiť, že existencia PRIIP skvalitní investičné rozhodovanie bežných investorov (i keď to nie je pravdepodobné). S istotou však z nového nariadenia budú profitovať finančné inštitúcie, ktorých lacnejšiu konkurenciu Brusel fakticky zakázal.

Prehľad podielových fondov dostupných na trhu nájdete TU.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách