mBank od júla mení úrokové sadzby hypoték: Reaguje na kroky ECB

Zverejnené: 01.07.2026

Article image
 
Slovenský hypotekárny trh zaznamenáva ďalší pohyb. Internetová banka mBank s účinnosťou od 1. júla 2026 upravuje svoje úrokové sadzby pri úveroch na bývanie. Zmeny sa dotknú najpopulárnejších fixácií, pričom banka takto reaguje na celkový vývoj na finančnom trhu a rozhodnutia Európskej centrálnej banky (ECB).

Ktoré fixácie sa menia?

mBank sa rozhodla upraviť sadzby smerom nahor, pričom zvýšenie je plošné pre strednodobé a dlhodobé horizonty:
  • Fixácia na 3 roky: nárast o 0,10 %,
  • Fixácia na 5 rokov: nárast o 0,10 %.
Kým doteraz sa sadzby držali na stabilnejšej úrovni, od začiatku prázdnin si klienti za fixáciu na tri a päť rokov mierne priplatia. Na druhej strane, nárast o desatinu percentuálneho bodu nepredstavuje drastický skok, no pre rodinný rozpočet pri dlhodobom splácaní môže znamenať pár eur mesačne navyše.

mBank nie je prvou inštitúciou, ktorá v uplynulom období pristúpila k zdražovaniu úverov. Na slovenskom trhu je v poradí treťou bankou, ktorá oficiálne reaguje na predchádzajúce kroky a sprísňovanie menovej politiky Európskej centrálnej banky.

Pre klientov, ktorí zvažujú refinancovanie alebo kúpu nehnuteľnosti, to znamená jasný signál – éra historicky najlacnejších hypoték je nateraz preč a trh sa prispôsobuje novému ekonomickému štandardu.

Ak plánujete riešiť vlastné bývanie, odporúča sa sledovať ponuky jednotlivých domov, keďže rozdiely v poplatkoch a podmienkach (napríklad pri poistení úveru) môžu vo finále zavážiť viac ako samotný desatinový rozdiel v úroku.

mBank od 1.7.2026

Fix 1 úrok od 4,79 %, predtým od 4,79 %,
Fix 3 úrok od 3,69 %, predtým od 3,59 %,
Fix 5 úrok od 3,99 %, predtým od 3,89 %.

V prípade, ak žiadateľ o mHypotéku nemá záujem o otvorenie bežného účtu mKonto, úroková sadzba je zvýšená o 1% p.a.
 
Autor článku: Iveta Hudáková
 



Užitočné články

Finančný Kompas v médiách