Zverejnené: 08.02.2018

Pokles akciových trhov môžeme brať ako príležitosť


Article image

Catharine Yeung, investičná riaditeľka Fidelity International pre ázijské akcie:

Medzi fundamentálnymi investormi zavládla koncom minulého týždňa mierna nedôvera prameniaca z dát prichádzajúcich z americkej ekonomiky a rastu výnosov na dlhopisoch. Myslíme si, že očakávaná inflácia a rast miezd boli a sú stále príliš nízke, takže reálne dáta môžu prekvapiť. To môže v budúcnosti povzbudiť špekulácie o budúcom zvyšovaní sadzieb Fedu.

Keď však trochu ustúpime, aby sme získali lepší rozhľad, vidíme, že táto silná korekcia indexu Dow Jones a S&P500 nás len vrátila na úrovne zo začiatku tohto roku. Ázijské akcie sú dokonca ešte stále o niečo vyššie. Akcie z Hong Kongu si tiež vedú veľmi dobre. Ako dlhodobí investori, ktorí postupujú k výberu akcií systémom bottom-up, sme si vedomí, že súčasný výpredaj je viac hnaný technicky ako fundamentálne. Investori môžu zostať pokojní a mali by hľadieť na súčasný vývoj z dlhodobého a fundamentálneho pohľadu. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že keďže investori naďalej zostávajú pri akciách na long pozíciách, môže znovu prebudená volatilita priniesť aj krátkodobé výpredaje.

Yee Kok Wei, portfólio manažér Fidelity International pre japonské akcie:

Nezvyčajný prepad amerického akciového trhu a nadväzujúci pád japonského indexu Nikkei môžeme chápať aj ako dobrú príležitosť k nákupu za dobré ceny. Celkové ekonomické prostredie totiž zostáva robustné a korporátne zisky sú rovnako uspokojivé. Tento pokles je teda pravdepodobne len technickou prestávkou, ktorú spustili automatizované obchodné systémy fungujúce na základe algoritmov. 

Musíme si uvedomiť, že trhy od začiatku tohto roku nezvyčajne silno rástli. Istý druh volatility, ako je táto, je preto podľa mňa želateľný. Nebol by som prekvapený, ak by akcie pokles rýchlo prekonali a v priebehu tohto roku by sme videli na trhoch nové maximá.

James Bateman, Multi Asset investičný riaditeľ Fidelity International

Trhy zaznamenali v poslednom čase pokles. No buďme úprimní, z pohľadu finančnej histórie, to nie je nič výnimočné. Len vo svete, kde slovo „korekcia“ už takmer vypadlo zo slovníka a akcie sa javia ako nespochybniteľná stávka stále len na rast, môže spomalenie pôsobiť prekvapivo bolestivo. 

V skutočnosti je to však len znakom skutočného zdravia finančných trhov, ktorý sme videli po prvýkrát za veľmi dlhý čas. 

Optimizmom poháňaná rely amerických akcií už dávna stratila z pohľadu ich valuácii kontakt s realitou. Očakávanie stále nízkej inflácie nemohlo trvať donekonečna. Navyše tu máme neotestovaného predsedu Fedu. Bolo by teda veľmi zvláštne, keby na to trhy skôr či neskôr nezareagovali. 
Aj tak ešte stále zostávajú zhruba 50 percent nad hodnotou zo začiatku roku 2016. Súčasný pokles sa možno zdá nezvyčajný, no dôvodom je to, že sme si už zvykli na obdobie veľmi nízkej volatility. Ekonomické dáta pritom zostávajú i naďalej veľmi pozitívne. 
 

Prehľad podielových fondov dostupných na trhu nájdete TU.

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách