Zverejnené: 10.04.2018

3 dôvody na investovanie do akcií


Article image

Plánujete investovať dlhodobo? Možností máte veľké množstvo. Naše odporúčanie však je držať sa osvedčených finančných nástrojov, najmä akcií. A máme aj tri dôvody prečo.

Akcie, dlhopisy, drahé kovy, komodity, finančné deriváty, umelecké zbierky. Investičných nástrojov, ktoré možno využiť na zhodnotenie úspor, je nepreberné množstvo. Pri niektorých stačí minúta na vysvetlenie toho, ako fungujú. Niektorým nerozumejú ani podkutí finanční experti. V širokej palete možností by bežní investori mali venovať pozornosť predovšetkým jednej: akciám.

 

Dôvod prvý: Najvyššie zhodnotenie

Počas 20. storočia rástol svetový akciový trh v priemere o 10,4 % ročne. Americký akciový trh zarobil len počas posledných troch desaťročí bezmála 2 000 %. Globálne trhy s akciami stúpli v rovnakom období o viac ako 770 %. Nech už akcie porovnávate s akoukoľvek inou triedou aktív, nenájdete medzi nimi takú, ktorá by
dokázala zhodnotiť investície viac.

Hoci všetky uvádzané percentá vzbudzujú rešpekt, faktom ostáva to, že dosahovanie uvedených výnosov nebolo vždy bezbolestné. Do cien akcií sa premietajú všetky emócie investorov, od paniky až po eufóriu. Dôsledkom toho bývajú relatívne vysoké výkyvy trhov. To je zlá správa pre tých, ktorí v akciových trhoch vidia možnosť krátkodobého zhodnotenia svojich úspor. Kto však svoj investičný horizont počíta na viac ako 10 – 15 rokov, podobných výkyvov by sa nemal obávať. Práve naopak: čím dlhšie obdobie môžu úspory „pracovať“ na akciovom trhu, tým je vyššia pravdepodobnosť dosiahnutia atraktívneho výnosu.

Dôvod druhý: Dlhodobé trendy

S každou investíciou je spojené riziko straty. U niektorých finančných nástrojov je toto riziko väčšie, u iných menšie. Niekde je viditeľné (napr. na akciových trhoch), inde ho nevidno prakticky vôbec (napr. inflačné riziko či riziko likvidity). Základná poučka financií je, že potenciálny výnos a riziko straty idú ruka v ruke.

Málokto už vníma skutočnosť, že existujú typy investícií, pri ktorých vysoké riziko nezodpovedá priemerným výnosom. Typickým príkladom rizikových investícií s malým výnosom sú napríklad komodity, vrátane populárneho zlata či diamantov, alebo cudzie meny. To, že napríklad na komoditných trhoch dokázali viacerí obchodníci zarobiť rozprávkové bohatstvo, naše tvrdenie nevyvracia. Na týchto trhoch totiž existujú krátkoaž strednodobé trendy, ktoré dobrí obchodníci vedia využiť na vhodné načasovanie obchodov. Štúdie však ukazujú, že dlhodobí investori by sa im mali vyhnúť – pri komoditných či devízových trhoch neexistujú žiadne dlhodobé trendy.

To však neplatí o akciových trhoch. Pri nich sa môžu dlhodobí investori spoľahnúť na existenciu dlhodobých rastových trendov. Tie síce nezaručujú, že hodnota dnes kúpených akcií bude o mesiac či o rok vyššia, no je takmer isté, že o 20 až 30 rokov to platiť bude. Uvedené konštatovanie platí o dobre zostavenom a diverzifikovanom portfóliu, nie o investícii do jednej či dvoch konkrétnych akcií. To prvé možno ešte označiť za investíciu, to druhé je len ekvivalent gamblingu.

Dôvod tretí: Stávka na genialitu

Akciový trh je jediné miesto, kde môžete zarobiť na ľudskej genialite. Ak dosiaľ neznámy objaviteľ nájde liek na rakovinu a na jeho výrobu založí firmu, ako na tom môžete profitovať vy? Mohli by ste investovať do dlhopisov jeho firmy, prizerať sa na expanziu firmy a tešiť sa z polpercentného výnosu. Alebo investovať do akcií a podieľať sa tak priamo na úspechoch (ale i neúspechoch) spoločnosti. Len vďaka akciovému trhu dostali milióny ľudí po celom svete šancu participovať na vzostupe firiem ako Apple, Amazon či Microsoft.

 

Prehľad podielových fondov dostupných na trhu nájdete TU.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách