Zverejnené: 15.06.2018

Politika riadi trhy. Ako bude reagovať ECB?


Article image

S rastúcou politickou nestabilitou v Európe a hrozbou obchodnej vojny zo strany USA teraz všetkých zaujíma, čo môžeme očakávať zo strany centrálnych bank. Situáciu komentuje Andrea Iannelli, investičný riaditeľ oddelenia aktív s fixným príjmov vo Fidelity International.

Politika sa usadila v centre pozornosti finančných trhov. Prispelo k tomu aj formovanie novej vlády v Taliansku. Výnosy dlhopisov bezpečných krajín eurozóny v reakcii na volatilitu na periférií, najmä v Taliansku, poklesli. Po určitom upokojení je ale pravdepodobné, že sa situácia vráti do normálu. Zatiaľ to nie je otázkou týchto dní a sága periférie ešte nie je na konci. Výnosy tam teda budú ďalej pod tlakom, napríklad kvôli snahe talianskej vlády zvyšovať deficit. 

ECB nateraz nevykazuje snahu meniť svoje stanovisko týkajúce sa sadzieb, a to aj napriek vyššej volatilite, ako aj vyššej ako očakávanej inflácii v eurozóne, ktorá by jej dávala možnosť posunúť ohlásenie začiatku znižovania kvantitatívneho uvoľňovania na leto. Jej postoj tak zostáva holubičí, teda v prospech nízkych sadzieb. Depozitné sadzby pravdepodobne zostanú na súčasných úrovniach ešte po dlhý čas. 

Napriek tomu, že výnosy nemeckých dlhopisov začnú pravdepodobne opäť rásť, rozdiel medzi nimi a americkými pokladničnými poukážkami sa bude naďalej zvyšovať. Dôvodom je odlišná politika centrálnych bank.

Výnosy na amerických pokladničných poukážkach sa donedávna držali na 3,10 percente, no v reakcii na problémy v Taliansku aj tu poklesli. Keďže v Ríme sa medzičasom stihla vyformovať nová vláda, predpokladáme, že výnosy sa vrátia v reakcii na domáce faktory nahor. 

Ukazovatele v USA sa naďalej vyvíjajú priaznivo. HDP rastie o 3,7 percenta. Tento vývoj je v kontraste k iným regiónom. Dôvodom sú najmä fiškálne stimuly ohlásené začiatkom tohto roka v USA. Je teda pravdepodobne pred nami najbližšie zvýšenie sadzieb v júni a pre tento rok sa počíta ešte s jedným zvyšovaním v ďalšej časti roka. No Fed pravdepodobne neprekvapí trhy a nebude zvyšovať sadzby príliš agresívne. Limitom bude aj tlak spôsobený zmenšovaním jeho účtovnej bilancie. 

Z technického hľadiska je teraz pozícia relatívne jasná. Výnosy 10-ročných poukážok sú 30 bodov pod vrcholom. Očakáva sa teda, že budú rásť. 

Najväčším rizikom pre tento predpoklad a pre rast americkej ekonomiky sú clá a vývoj v Číne. Nedávno oznámené protekcionistické opatrenia však nie sú ničím nové, takže nie je pravdepodobné, že by mali ešte viac eskalovať hrozbu obchodnej vojny. Ich dopad na HDP preto bude pravdepodobne len obmedzený. 

Čína je okrem samotných Spojených štátov amerických jedinou krajinou, ktorá môže mať vplyv na americký hospodársky rast a vývoj štátnych dlhopisov. Nedávny pokles povinnej miery bankových rezerv a nárast bankrotov môže síce v krátkodobom hľadisku vyvolať nárast volatility a zvýšiť dopyt po bezpečných amerických vládnych dlhopisoch. No z dlhodobého hľadiska bude význam Číny na globálnych trhoch a globálnych indexoch rásť. To môže znížiť záujem o americké dlhové cenné papiere.
 

Porovnanie podielových fondov nájdtete TU.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách