Zverejnené: 28.07.2020

Pri investovaní je ľahké dopustiť sa veľkých chýb. Ktorým sa vyhnúť a ako využiť krízu vo svoj prospech?


Article image

Ceny akcií na vyspelých trhoch sú už na úrovniach, na ktorých sa nachádzali pred vypuknutím paniky z globálnej pandémie koronavírusu. Niektoré z hlavných akciových indexov už nielen vymazali všetky straty, ale dosiahli i nové maximá. Čo robiť a nerobiť, keď trhy opäť prepnú na krízový režim?

 1. Neskončiť predčasne

Keď sa ocitneme v nebezpečnej situácii, intuitívne máme nutkanie zutekať. Je to dôsledok evolúcie, tento inštinkt máme ako ľudia v génoch. Platí to aj pri investovaní, no dať na prirodzenú intuíciu býva v tejto oblasti zásadnou chybou.

Finančné trhy – najmä akciové – sú pre dlhodobé investície ideálnym spojencom. Ponúkajú nadštandardne vysoké výnosy, tie však nie sú zadarmo. Z času na čas za ne investori platia zvýšeným náporom na nervovú sústavu, ktorý rastie priamo úmerne s frekvenciou sledovania diania na trhoch. Prudké výkyvy však nie sú systémovou chybou trhov, sú ich súčasťou. Pre úspešnosť vášho investovania nie je dôležité, čo sa na trhoch deje a čo prinesie budúcnosť, ale fakt, či budete na vývoj reagovať intuitívne alebo podľa osvedčenej stratégie, ktorej budete rozumieť.

2. Menej je viac

Pandémia koronavírusu COVID-19 priniesla na finančné trhy nebývalú volatilitu. V čase jej vrcholu nebola núdza o také denné zmeny v cenách akcií, aké sa zvyčajne udejú počas niekoľkých týždňov či mesiacov.

Pokiaľ by niekto dokázal odolať nutkaniu a od začiatku roka nevenoval dianiu vo svete financií žiadnu pozornosť, pri pohľade na stav akciových trhov by musel ostať prekvapený nad zmienkami o kríze. Hlavné burzové indexy sú už na úrovniach, na ktorých boli pred prudkými prepadmi, niektorým sa podarilo vyšplhať ešte vyššie. Aká kríza?

Nik netvrdí, aby ste pri investovaní nesledovali vývoj hodnoty svojich úspor. Bude však dobré, ak budete vedieť, že čím väčšiu pozornosť budete venovať krátkodobým výkyvom, tým väčšie je riziko, že nadvládu nad rozhodovaním preberú emócie.

3. Časovanie je strata času aj peňazí

Jednou z mylných predstáv o tom, ako možno investovaním zhodnotiť svoje úspory, je tá, že je nevyhnutné nakupovať akcie, keď sú lacné – ideálne na samom dne – a predávať ich vtedy, keď sú rekordne drahé. Inými slovami: kľúčom k úspechu je prezieravé načasovanie investície. V skutočnosti je takýto plán čistá fikcia – konzistentne predpovedať vrcholy a dná cenových pohybov na finančných trhoch je nemožné, hoci sa o to mnohí pokúšajú. Dobrou správou je, že pre úspešné investovanie nie je takáto nadprirodzená schopnosť ani potrebná.

Otázka vhodného načasovania na trhoch je dôležitá pri krátkodobých špekuláciách. Pri dlhodobom investovaní sa aj také výkyvy, aké sme zažili v tomto roku, stávajú len dočasnou epizódou, ktorá nemá zásadný vplyv na výsledné zhodnotenie.

4. Dodržiavanie stratégie

Pre úspech pri dlhodobom investovaní nie je rozhodujúce to, čo sa na finančných trhoch deje tento mesiac alebo čo prinesie zvyšok roka. Ak má investovanie svoju tajomnú ingredienciu, je ním časom osvedčená stratégia, ktorú dokáže investor dodržiavať.

Každá stratégia má obdobia, keď môže svojimi výsledkami oslniť, ale i také, keď nedáva dôvody na radosť. Platí to o tých najjednoduchších i o tých komplexných. O úspechu investora však rozhoduje to, či sa svojej stratégie dokáže držať aj v horších časoch. Pri pravidelnom investovaní sú najvýnosnejšie tie investície, ktoré investori urobia pri poklese trhov o viac ako 20 %. Ak by sa v takýchto obdobiach prestali držať svojej stratégie, unikli by im historicky najziskovejšie príležitosti, ktoré sú pre úspech tohto prístupu rozhodujúce.

5. Spoznajte skutočnú toleranciu rizika

Pripustiť v investičnom dotazníku, že bez problémov dokážete akceptovať dočasný pokles investície o 20 % a zažiť takýto prepad na vlastnej koži, sú dve diametrálne odlišné veci. Pokiaľ ste s investovaním začali v minulosti, až do vypuknutia tohtoročnej krízy ste pravdepodobne nemali dôvod spochybňovať vlastnú schopnosť tolerovať riziko. Trhy utešene rástli, poklesov bolo menej ako šafranu.

Stav úzkosti alebo nepokojný spánok počas posledných týždňov by mohli byť signálom, aby ste svoju skutočnú toleranciu investičného rizika prehodnotili. Ak by sa podobné výkyvy zopakovali o niekoľko rokov, je takmer isté, že hodnota vášho investičného účtu by bola vyššia ako dnes a poklesy o väčšie sumy peňazí by vás mohli viesť k niektorým zo spomínaných investičných chýb. 

Prehľad pravideleného investovania nájdete aj na našej stránke Finančný kompas.

Zdroj: PARTNERS INVESTMENTS, o.c.p., a.s.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách