Zverejnené: 07.02.2022

Kryptomeny


Digitálne meny, ktoré umožňujú nakupovať tovar a služby v internetovom prostredí. Pre držiteľov kryptomien, ale aj investorov je dôležitá nezávislá pozícia týchto mien, ktorá umožňuje zaujímavé obchodovanie za účelom získavania profitu. Spomedzi množstva kryptomien je najpopulárnejší Bitcoin, ktorý v priebehu pár rokov zvýšil svoju hodnotu o niekoľko tisíc (maximum 68,521$ z 5. novembra 2021).

Do kariet mu nahráva aj fakt, že sa za posledné roky stal pre množstvo spoločností akceptovaným platidlom a ponúkol tak novú formu platenia za tovar, jedlo ale aj autá. Počet novozaložených kryptomien začal popri zvyšovaní hodnoty Bitcoinu narastať neúmerným tempom najmä počas rokov 2012-2013, dnes existuje viac ako 14 tisíc kryptomien. Mnohé zo spoločností, sa vydali cestou založenia vlastnej meny a ponúkli možnosť obchodovať svoje tokeny (blok textu v informatike) za konkrétny tovar, alebo službu, ktorú poskytujú.

Budúcnosť kryptomien je nejasná a veľmi otázna. Čo je však pozitívne je vývoj hodnoty jednotlivých mien v prípade poklesov akciových titulov, vzbudzuje to pocit, že z kryptomien sa časom môžu stať investičné nástroje budúcnosti.
 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách