Zverejnené: 13.04.2017

Po dobrých rokoch prichádza korekcia


Article image

Akciové trhy

Pred dvoma mesiacmi sme na tomto mieste v Partners News upozorňovali na možné riziko prudkého poklesu akciových trhov. „Referenčný index S&P 500 (...) sa aj naďalej nachádza pod úrovňou svojho 200-dňového priemeru. To je z pohľadu technických analytikov nebezpečné teritórium. K väčšine výnimočne prudkých prepadov akciových trhov došlo práve v čase, keď sa hodnota indexu nachádzala pod touto úrovňou a trh ako celok klesal. Pokiaľ sa indexu nepodarí dostať nad svoj 200-dňový priemer, stále bude existovať zvýšené riziko rýchleho poklesu.“

O dva mesiace neskôr sa naše varovanie ukázalo ako opodstatnené. Index S&P 500 sa odvtedy dostal na pár dní nad úroveň 200-dňového indexu, no zakaždým to boli len krátkodobé epizódy. Až prišli problémy v Číne a to, čo americký akciový trh predviedol, ešte nikto nikdy nevidel. Môže to znieť ako zveličovanie, no prvých 10 dní na Wall Street v tomto roku bolo pre akciový trh najhorších v jeho existencii. Historici pri takýchto výpočtoch tradične narábajú s indexom Dow Jones, ktorý je najstarší na svete a jeho časové rady sú tak najdlhšie.

Je prirodzené, že toto sú časy, v ktorých sa extrémne dobre darí rôznym pesimistickým predpovediam. Poklesy trhov si ľudia podvedome spájajú so vznikom krízy, a keďže tú poslednú majú mnohí ešte v čerstvej pamäti, nie je ťažké zaujať ich pozornosť. Posledná kríza však ukázala aj to, aké dôležité je vedieť zachovať si chladnú hlavu a nekapitulovať len preto, lebo flintu do žita hádžu iní.

Najbližšie týždne ukážu, ako hlboko môže súčasná korekcia pokračovať. Ako mierni optimisti pripúšťame, že trhy môžu klesnúť ešte nižšie, no nie desivo hlboko. Počas posledného roka sa každý pokles indexu S&P 500 zastavil okolo úrovne 1 860 – 1 880 bodov, kam sa dostal aj v polovici januára. Ak by klesol hlbšie, vystrašil by mnohých a krátkodobo by na trhu mohla vzniknúť aj výhodná šanca na investovanie pri výpredajových cenách. Po každom poklese totiž príde nový, rastový trend.


**********************
Komoditné trhy


Zlato ako bezpečný prístav? Radšej nie

Dvojciferný pokles cien akcií na vyspelých trhoch a zvýšená volatilita na burzových parketoch tradične spôsobuje, že investori viac než inokedy hľadajú bezpečnejšie útočiská. Tradičnou voľbou bývalo roky zlato, no spoliehať sa naň by bolo riskantné.

Humbug v Číne cítiť už niekoľko týždňov aj na komoditnom trhu, žltý kov nie je v tomto smere žiadnou výnimkou. Koniec roka 2015 priniesol šiesty po sebe idúci kvartál, v ktorom cena termínovaných (futures) kontraktov na zlato klesala. V minulom roku šla nadol o 10 %. Oplatí sa vôbec spoliehať na zlato, keď na akciových trhoch vládne panika? Dlhodobé dáta ukazujú, že ani nie. Ak by zlato skutočne fungovalo ako poistka na zlé časy, logika káže, že jeho cena by mala byť stabilná v časoch, keď ostatné segmenty finančného trhu (napr. akcie) idú nadol.

To, že tomu tak nie je, potvrdzujú viaceré štúdie. Jednou z posledných je analýza, ktorú v roku 2013 zverejnila dvojica profesorov ekonómie Campbell Harvey a Claude Erb. Svoju pozornosť upriamili na mesačné zmeny v hodnote referenčného indexu S&P 500 a porovnali ich s vývojom ceny zlata. Zistili, že v takmer polovici prípadov, keď hodnota indexu klesla, šlo cenovo nadol aj zlato. To určite nemožno považovať za silný argument pre to, aby investori v zlých časoch predali všetko a výnosy nasmerovali do zlata.

Závery dvojice ekonómov potvrdzuje aj ďalšia nedávna štúdia, pod ktorou je podpísaný harvardský profesor Robert Barro. Ukazuje totiž, že v období takmer 200 rokov (1821 až 2011) prevyšuje výnos z držania akcií zisk z investovania do zlata sedemnásobne. Pokiaľ by niekto nedôveroval takým dlhým časovým radám (pochybovať možno o čomkoľvek), stačí sa pozrieť na porovnanie v „modernej ére“ financií. V rokoch 1975 až 2011 boli výnosy akciového trhu dvakrát vyššie ako zisky z investovania do zlata, pričom volatilita akciového indexu bola o tretinu nižšia.

Uvedené fakty bude dobré mať na pamäti v prípade, že to, čo na akciových trhoch vyzerá momentálne ako štandardná korekcia, prerastie do „medvedieho trhu“. Takéto podmienky tradične aktivujú mnohých investičných šarlatánov, ktorí dokážu majstrovsky využívať strach investorov z ešte väčších prepadov. Zlato môže byť zlatá baňa, ale len pre tých, ktorí s ním

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách