Zverejnené: 16.08.2021

Pribrzdiť akciové trhy sa už snaží aj americký Fed


Article image

Finanční experti a analytici, ktorým sa nepozdáva, ako razantne sa akciové trhy zotavili z dôsledkov globálnej krízy, dostali tento mesiac novú posilu – šéfku americkej centrálnej banky Janet Yellenová. Najvyššia predstaviteľka Federálneho rezervného systému (Fed) začiatkom tohto mesiaca verejne vyslovila obavu z toho, že „ceny akcií sú dnes vo všeobecnosti pomerne vysoko“, čo podľa nej zvyšuje „potenciálne riziká“.

Jej vystúpenie bolo príliš nekonkrétne na to, aby sa z neho dalo (hoci aj medzi riadkami) vyčítať, aký vývoj na akciových trhoch vlastne americkí centrálni bankári v blízkom čase očakávajú. Na vytvorenie predstavy o tom, čo by mohlo prísť, však netreba žiadne siahodlhé analýzy. Užitočný môže byť aj pohľad na to, ako sa trhy reálne správajú.

Od marca 2009, keď sa akciové trhy po celom svete začali zotavovať z krízy, vzrástla hodnota amerických referenčných indexov S&P 500 a Nasdaq o viac ako 200 %. S výnimkou roka 2011, v ktorom investori zažili pokles jedného z týchto indexov o približne 20 %, je pokrízové zotavovanie akciových trhov pomerne hladké, bez výraznejších výkyvov.

Hoci J. Yellenová nebola konkrétna v tom, na základe akých ukazovateľov považuje Fed súčasnú úroveň cien akcií za „pomerne vysokú“, stačí sa pozrieť na tzv. forward P/E, pomer aktuálnych cien akcií a očakávaných ziskov v nasledujúcom roku. Interpretácia tohto ukazovateľa je pomerne priamočiara – vysoký pomer naznačuje, že ceny akcií sú v porovnaní s úrovňou dosahovaných ziskov vysoko a buď pôjdu nadol, alebo zostanú na približne rovnakých úrovniach, až kým sa ziskovosť korporátneho sektora nezlepší.

Na začiatku tohto mesiaca dosahoval forward P/E akcií v báze indexu S&P 500 hodnotu 16,97. To je v porovnaní s dlhodobým historickým priemerom (13) relatívne vysoko, no ani zďaleka nie tak vysoko ako napr. v čase vrcholiacej akciovej bubliny v roku 1999. Vtedy hodnota tohto ukazovateľa vystúpila až na úroveň 25.

Tieto čísla podporujú tvrdenia najsilnejšej dámy svetových financií, no americký Fed nie je na trhoch známy práve svojimi jasnozrivými predpoveďami. Prakticky podobný varovný prednes, ktorý sa stal legendárnym, mal svojho času aj bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. Začiatkom decembra 1996 varoval finančné trhy pred „iracionálnou prebujnenosťou“, čo v kódovanej reči centrálnych bankárov znamenalo rovnaké konštatovanie ako v prípade J. Yellenovej: trhy sú príliš vysoko. Po prejave A. Greenspana šli ceny na akciových trhoch nahor ešte ďalšie tri roky.

 ***************************

Čína

Zisky akcií za posledný rok narástli o viac ako 100 %. A prídu ďalší investori

Čo môže prísť po náraste akciových indexov o viac ako 100 % počas jediného roku? Väčšina investorov by bez váhania povedala, že prudký pád. To však nemusí byť nevyhnutný dôsledok raketového rastu na burzách, ktorých domovom je Čína.

V najľudnatejšej krajine sveta môžu investori kupovať a predávať cenné papiere na trhoch na burzách v Šanghaji, Šenzene a Hongkongu. Hlavné indexy prvých dvoch búrz stúpli o vyše 100 % a pribúdajú indície, že ceny akcií môžu ísť ešte vyššie. Dôvod? Už onedlho by sa čínske akcie mali stať súčasťou globálnych indexov, v ktorých majú dosiaľ len minimálne zastúpenie. To by znamenalo nový dopyt od investorov, ktorí sa snažia buď priamo kopírovať takéto indexy, alebo vytvárať porovnateľné portfóliá. „Bude to bezpochyby najväčšia finančná udalosť nasledujúcej dekády,“ povedal britskému denníku Financial Times Jan Dehn, riaditeľ výskumu spoločnosti Ashmore Investment Management, ktorá na rozvíjajúcich sa trhoch spravuje investície v celkovom objeme 61 mld. USD.

Začlenenie tej-ktorej krajiny do širšieho indexu je tradične vnímané ako pozitívny signál a pozvánka pre ďalších investorov. Čínsky trh je zatiaľ mimo radarov inštitucionálnych investorov zo zahraničia, dôvodom sú administratívne bariéry, ktoré im znemožňujú efektívne vyberať vhodné akciové investície. Hlavnou hnacou silou domácich burzových parketov sú preto malí, „retailoví“ investori. Ich počet rastie v poslednom čase závratnou rýchlosťou a čínske brokerské domy ohlasujú milióny nových klientskych účtov každý mesiac.

Pri pohľade na tradičné ukazovatele však Čína vykazuje podobné symptómy, aké bolo možné vidieť na všetkých iných burzách v časoch vrcholiaceho šialenstva. Analytici sa s najväčšou podozrievavosťou pozerajú najmä na vysoké ocenenie technologických spoločností, ktoré sa v apríli obchodovali na úrovni zodpovedajúcej 220-násobku (!) ich ziskov.

 

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách