Zverejnené: 18.04.2017

Akontácia


Akontácia je  prvá splátka. Výška tejto prvej splátky ovplyvňuje výšku úrokov  a  výšku ďalších splátok. Keďže sa jedná o mimoriadnu splátku,  klient ktorý zaplatí vysokú prvú splátku býva považovaný za menej rizikového.

Kde sa stretnete s akontáciou?

S akontáciou sa môžete stretnúť v rôznych ponukách predajní  elektrospotrebičov, áut, nábytku a pod., kde sa  využíva pri  splátkovom nákupe. Môžete  sa stretnúť aj s tým, že obchody lákajú zákazníkov na nákup s nulovou akontáciou. Výška akontácie sa líši od konkrétnej predajne druhu výrobku. Akontáciu využívajú aj poskytovatelia úverov a leasingových služieb. Klient zaplatí určité percento z ceny predmetu leasingu, ktoré klient musí vyplatiť pri podpise zmluvy ako prvú navýšenú splátku. Minimálna akontácia pri leasingu je 10 až 15 % z ceny predmetu, ale je možné si zvoliť aj vyššie percento.

Po splatení akontácie zákazník ešte tovar spláca počas dohodnutej doby, môžeme povedať, že získa  pôžičku na daný tovar, ktorý nakupuje. Predajniam obvykle tieto služby na poskytovanie umožňuje spolupráca s nebankovými spoločnosťami.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách