Zverejnené: 18.04.2017

Embosovaná platobná karta


Embosovaná platobná karta je karta, na povrchu ktorej je vystupujúce reliéfne písmo s identifikačnými údajmi majiteľa účtu ( meno držiteľa, číslo karty a dátum platnosti karty). Embosovanou platobnou kartou je možné platiť aj u obchodníkov na zariadení imprinter, ktoré nie je on-line spojené so zúčtovacím centrom ako platobný terminál.

Použitie embosovanej karty

Na použitie embosovanej karty nie je potrebné zadávať PIN kód, stačí iba podpis. Dokonca nie je potrebná fyzická prítomnosť karty pri transakcii, pretože držiteľ karty môže pri realizácii internetovej platby zadať iba číslo karty, jeho meno, dátum expirácie a v niektorých prípadoch aj kontrolné číslo uvedené na rube karty (CVS).

Embosovanú kartou je možné vykonávať elektronicky neoverené transakcie, čo zvyšuje riziko zneužitia karty a  preto sú pri strate zaradené na listinu  odcudzených či stratených kariet.  Tú banka rozošle jednotlivým obchodníkom a partnerským bankám.

Limit pre výber či platbu je stanovený oproti elektronickým kartám veľmi vysoko, niekedy je stanovený individuálne bankou, čo platí hlavne pre zlaté a platinové karty.Užitočné články

Finančný Kompas v médiách