Zverejnené: 23.01.2023

Striebro


Cena striebra ako komodity. Najväčšia produkcia striebra sa nachádza v Mexiku, ktoré sa pýši jednou pätinou svetovej produkcie. Druhým producentom je Peru a na nasledovnej priečke Čína s 12% svetovou produkciou.

Merná jednotka pre striebro je unca alebo troyská unca, kde váha jednej unce je 31,1 gramu.
Striebro je najviac reflexné, zo všetkých kovov. Leštené striebro dokáže odrážať až 95 % spektra viditeľného svetla. Kvôli tejto vlastnosti, je ním potiahnutých veľa zrkadiel. Tieto reflexné vlastnosti sa využívajú pri objektoch ako sú teleskopy, mikroskopy alebo solárne panely. Zaujímavosťou je aj fakt, že sa striebro kedysi používalo ako platidlo alebo mena. Prvá strieborná minca bola vyrazená v roku 1794 v Amerike. V aukcii sa v roku 2015 vydražila jedna minca z obdobia konca 18. storočia za hodnotu tesne pod 5 miliónov dolárov. Pred rokom 1965 boli mince v Spojených štátoch razené z približne 90 % striebra.

Za posledných päť rokov k januáru 2023 si komodita pripísala celkové zhodnotenie vo výške takmer 40 % a teda vidíme, že na dlhodobom horizonte sa investorom investícia vypláca.

Burzový symbol (ticker) tohto aktíva je SIA. Hodnota je zobrazená v USD (americký dolár).
 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách