Zverejnené: 14.09.2023

Ťažba kryptomien


Ťažba kryptomien zaisťuje bezpečnosť a decentralizáciu kryptomien, ktoré používajú mechanizmus konsenzu Proof of Work, čo je proces, v rámci ktorého sa transakcie kryptomien medzi používateľmi overujú a pridávajú do verejnej účtovnej knihy. Ťažba je kritickým prvkom, ktorý umožňuje sieti Bitcoin fungovať bez potreby centrálneho orgánu.

Ťažba je zodpovedná za zavádzanie nových coinov do existujúcej zásoby v obehu. Riadi sa súborom pevne stanovených pravidiel, ktoré riadia proces ťažby a zabraňujú komukoľvek svojvoľne vytvárať nové coiny. Tieto pravidlá sú zabudované do základných protokolov kryptomien a presadzované celou sieťou tisícok uzlov.


Na vytvorenie nových jednotiek kryptomeny využívajú ťažiari svoj výpočtový výkon. Prvý ťažiar, ktorý nájde platné riešenie, potom môže odoslať svoj blok transakcií do blockchainu a vyslať ho do siete. Je niekoľko spôsobov, ako ťažiť kryptomeny. Ťažiari na riešenie zložitých kryptografických rovníc zvyčajne používajú špecializované počítačové zariadenia.


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách