Predčasný výber z 3. piliera: Kedy a ako ho využiť?

Zverejnené: 22.05.2025

Article image
Tretí pilier predstavuje dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie (DDS), ktoré umožňuje jednotlivcom odkladať si peniaze na dôchodok prostredníctvom špeciálneho finančného nástroja. Cieľom je zlepšiť si finančnú situáciu v starobe. Veľkou výhodou je, že mnohí zamestnávatelia prispievajú zamestnancom na toto sporenie.

Medzi ďalšie výhody tretieho piliera patria: nasporené prostriedky na dôchodkovom účte sú predmetom dedičstva, možnosť bezplatnej zmeny dôchodkového fondu alebo správcovskej spoločnosti po jednom roku, možnosť získať príspevok od zamestnávateľa, najmä pri rizikových povolaniach alebo v prípade, že zamestnávateľ takýto benefit ponúka.

Za akých podmienok je predčasný výber možný

Vo všeobecnosti platí, že výplatu dôchodku z 3. piliera zabezpečuje doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) na základe žiadosti účastníka, ak mu vznikol nárok na starobný alebo predčasný starobný dôchodok, prípadne výsluhový starobný dôchodok vyplácaný Sociálnou poisťovňou.

Dočasný dôchodok sa poskytuje minimálne na obdobie piatich rokov. Po splnení podmienok môže účastník požiadať aj o jednorazové vyrovnanie alebo o predčasný výber.
Podmienky predčasného výberu:
  • Predčasný výber je možný až po 10 rokoch od uzavretia zmluvy a následne len raz za každých desať rokov jej trvania.
  • Ak účastník nespĺňa podmienky na doplnkový starobný dôchodok, môže mu byť vyplatená len suma jeho vlastných príspevkov.
  • Príspevky od zamestnávateľa nie je možné získať formou predčasného výberu.

Spôsoby vyplatenia prostriedkov po dovŕšení dôchodkového veku

Pre zmluvy uzatvorené po 1. januári 2014 bez dávkového plánu:
  • doplnkový starobný dôchodok (doživotný alebo dočasný),
  • doplnkový výsluhový dôchodok (doživotný alebo dočasný),
  • jednorazové vyrovnanie,
  • predčasný výber.
Pre zmluvy uzatvorené do 31. decembra 2013 s dávkovým plánom:
  • doplnkový starobný dôchodok (doživotný alebo dočasný),
  • doplnkový výsluhový dôchodok (doživotný alebo dočasný),
  • jednorazové vyrovnanie,
  • odstupné.

Na ktoré poplatky má DDS nárok?

DDS má nárok na odplatu za správu doplnkového dôchodkového fondu., ktorá za rok správy tohto fondu nesmie presiahnuť v jednotlivých rokoch percentuálne sadzby.

Odplata v % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku v príspevkovom doplnkovom dôchodkovom fonde od roku 2025 je vo výške 1 %.

Odplata v % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo výplatnom doplnkovom dôchodkovom fonde od roku 2025 je vo výške 0,60 %.

Odplatu za zhodnotenie majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde, ktorá sa určuje každý pracovný deň na základe postupu upraveného v prílohe č. 1 zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Odplatu za prestup účastníka do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti:
  • v období do jedného roka od uzatvorenia účastníckej zmluvy najviac 5 % hodnoty zostatku na osobnom účte účastníka ku dňu predchádzajúcemu dňu prestupu,
  • ak od uzatvorenia účastníckej zmluvy uplynul viac ako 1 rok doplnková dôchodková spoločnosť nemá nárok na odplatu za prestup účastníka.
V prípade sporiteľov, ktorí uzatvorili zmluvu do 31.12.2013 a súčasťou ich účastníckej zmluvy je aj dávkový plán, má DDS nárok aj na odplatu za odstupné a to vo výške určenej podľa dávkového plánu, ak v ňom je určená, inak vo výške 5 % aktuálnej hodnoty osobného účtu účastníka ku dňu, ku ktorému sa odstupné vypláca.

Aké výhody môže priniesť predčasný výber úspor z tretieho piliera?

Môžete si vybrať výhodnejší investičný produkt, ktorý má potenciál priniesť vyšší výnos. Zároveň sa vyhneme ďalším poplatkom a daňovým povinnostiam, ako je daň z výnosu vo výške 19 %, povinnosť vrátiť daňové zvýhodnenie či poplatok za správu fondu doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, ktorý od roku 2025 predstavuje 1 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde.

Aké sú možné riziká alebo nevýhody

Predčasný výber z tretieho piliera je zaťažený 19 % daňou z dosiahnutého výnosu.

Okrem toho je potrebné vrátiť daňové zvýhodnenie získané z odpočítateľnej položky pri vkladoch.

Ak ste uzavreli zmluvu do 31.12.2013 a vaša účastnícka zmluva zahŕňa aj dávkový plán, doplnková dôchodková spoločnosť má právo na poplatok za vyplatenie odstupného. Výška tohto poplatku sa určuje podľa dávkového plánu – ak je v ňom výška poplatku stanovená, platí táto suma, inak sa stanovuje vo výške 5 % aktuálnej hodnoty osobného účtu účastníka k dátumu vyplatenia odstupného.

Predčasný výber sa najviac oplatí tým sporiteľom, ktorí si už vytvorili vyššiu rezervu z vlastných vkladov a majú do dôchodku ešte dostatok času. Presunom úspor do výnosnejšieho investičného produktu môžu výrazne zvýšiť svoj budúci dôchodok.

Podanie žiadosti o výplatu dávok z doplnkového dôchodkového sporenia

Účastník si uplatňuje nárok na výplatu dávok v rámci doplnkového dôchodkového sporenia prostredníctvom doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, s ktorou má uzavretú účastnícku zmluvu.
Žiadosť obsahuje tieto náležitosti:
  • meno, priezvisko a trvalú adresu účastníka,
  • špecifikáciu požadovanej dávky alebo dávok vrátane formy (dočasná alebo doživotná) v prípade doplnkového starobného alebo výsluhového dôchodku,
  • výšku jednorazového vyrovnania – vyjadrenú percentom alebo presnou sumou, ak oň účastník žiada spolu s dôchodkom,
  • vyhlásenie účastníka o tom, že bol informovaný, že doživotný doplnkový starobný a výsluhový dôchodok nie je predmetom dedičstva, ak žiada o prevod sumy na poisťovňu,
  • číslo bankového účtu, na ktorý má byť dávka vyplatená (v prípade, že nepožaduje výplatu poštovou poukážkou),
  • všetky potrebné prílohy, ktoré preukazujú splnenie podmienok na vyplácanie dávok.
 
TIP OD NÁS: Po odchode do dôchodku môže váš príjem klesnúť až o 50 %, pričom sa predpokladá, že tento rozdiel bude v budúcnosti ešte výraznejší. Preto je dôležité myslieť na dôchodkové zabezpečenie už počas aktívneho pracovného života. Vďaka príspevkom od zamestnávateľa si môžete vytvoriť podstatne vyššiu finančnú rezervu.

Otvoriť si sporenie v 3. pilieri sa oplatí nielen kvôli potenciálnym príspevkom zo strany zamestnávateľa, ale aj preto, že tvorí dôležitú súčasť vašej budúcej finančnej stability. Rôzne fondy tretieho piliera si môžete porovnať na portáli Finančný Kompas.
 

Autor článku: Iveta Hudáková
 



Užitočné články

Finančný Kompas v médiách