Zverejnené: 11.10.2019

Na čo si dať pozor pri vklade?


Výber termínovaného vkladu

Pri výbere termínovaného vkladu sa môžete rozhodovať iba podľa výšky ponúkaného úroku, ktorým sa banky medzi sebou bijú o klienta. Nezabúdajte však zohľadňovať aj ostatné podmienky tohto vkladu:

  • či a za akých podmienok je možný predčasný výber a v prípade predčasného výberu aká je sankcia, tzn. či len do výšky akumulovaných úrokov, alebo vám banka môže siahnuť aj na Vašu istinu vkladu
  • v prípade pravidelného napr. mesačného sporenia na termínovaný vklad v dlhšou viazanosťou si zistite, či aj tieto mesačné vklady budú/nebudú úročené vyhláseným úrokom na danú splatnosť. Môže sa totiž stať, že pri otvorení účtu vložíte vklad napr. 1000 EUR na 1 rok a bude Vám priznaný úrok 3% p.a. Počas roka však vykonáte napr. 5x mimoriadne vklady v sume cca 100 EUR – tieto prídavné vklady Vám však nemusia byť úročené daným 3% úrokom, ale len najnižším vyhláseným úrokom danej banky, tzn. napr. 0,1% p.a. Reálne na prídavné vklady získate vyhlásený úrok 3% až po obnove splatnosti vkladu po roku na nasledujúci rok ak bude tento úrok 3% stále v platnosti
  • vopred si overte, či je potrebné nahlasovať výpovednú lehotu v prípade záujmu o výber z daného účtu a ak áno, koľko dní/mesiacov vopred. Výpovedné lehoty sú bežné pri vkladných knižkách, no v niektorých bankách sa môže táto požiadavka vyskytnúť aj v prípade termínovaného účtu.
  • ak si uzatvárate termínovaný účet s tým, že využijete iba jedno obdobie daného termínu, napr. jeden rok a potom peniaze vyberiete, alebo ich budete chcieť vložiť na kratšie obdobie – nezabudnite požiadať o neobnovu daného termínovaného vkladu, prípadne si vopred zistite, či Vaša banka robí tieto vklady s automatickou obnovou, alebo nie.

 

 Užitočné články

Finančný Kompas v médiách